• rüya içinde rüya

  39.
  dikkat ederseniz rüyaların başlangıcı yoktur, hep ortadan başlarlar. özne bulunduğu konuma nasıl geldiğini bilemez. rüya içinde rüya bir uyanışla başlar. uyandığınız rüya üzerine düşünebilirsiniz, bir süre daha devam eder ve 2. uyanışı yaşarsınız. bu fenomeni yaşayıp uyandığınızda, gerçekten uyanıp uyanmadığınıza emin olamayabiliyorunuz.

  galiba benim rüyam devam ediyor.
  #36068943 :)
 • ideal evlilik yaşı

  54.
  otuz civarıdır. zira ruhun bütünleşmesi, olgunlaşması için yirmili yaşlar pek uygun değil. olmaz demiyorum ancak, fırtınalı bir evlilik olur.
  #36068409 :)
 • koklarken zevk veren şeyler

  363.
  et yemekleri, depo kokusu, benzin, bahar, birkaç parfüm.
  #36068323 :)
 • saat takan erkek

  37.
  bir ara üç dört tane saatim vardı. pilleri bitince gidip değiştirmedim hiçbirini. zamanı öğrenmek için kullanıyordum ben, ancak anladım ki sürekli zamanı takip edip durmanın bir anlamı yok. hem beyazlayan saç tellerinden iyi öğreten de olmuyor vaktin azaldığını.
  #36068298 :)
 • ölüm

  3630.
  bir tarafta ölüm bir tarafta yaşam hayatın iki zıtlığı. freud'un thanatos kavramı geldi aklıma, esasında salrdırganlık dürtülerini kastetse de bu kavramda, ölüm deyince aklıma hep nasıl daha iyi yaşayabilirim sorusu geldiğinden, ölüm içgüdüsü kavramı bana pek yabancı gelmez.

  ölüm yaşamın içinde bizim için son 'an' olacak. her nefes alışımızda yaşamı içimize çekerken, ölüme bir adım daha yaklaşıyoruz. zaman geçiyor, sanki giderek kısıtlıyor hayat bizi, bazen boğuluyorum bunu düşündükçe.

  geçmiş ve geleceğin zincirleri daha ne kadar bağlayabilir bizi? oysa soğuk tetiği çekmekle, her şeyi sonlandırabiliriz.

  ancak bu kaçış yerine, daha zor olan yaşamayı seçtiğimizde, işler biraz daha değişiyor. her yaşantı mutluluk getirmiyor, hatta bir çoğu oldukça acı.

  insanlar geçiyor hayatınızdan, her biri birer iz bırakıyor sizde, hepsi bir adım daha yaklaştırıyor sizi kendi bütünlüğünüze.

  gölgemi görüyorum bazen, o ölüme benden daha yakın, benden daha cesur çünkü, ancak yaşamayı da biliyor. beş dakika sonra ölmeyeceğimden emim değilim, bu yüzden koparıyorum zincirlerimi.

  acı çekmek veya çekmemek çok da fark etmiyor. yaşamın amacı hiçbir zaman mutluluğa ulaşmak olmadı benim için, sadece bir gün kendi anlamımı bulacağımı düşünüyorum.

  devam etmemin tek sebebi, yaşam ve ölümün sonsuz karşıtlığı içinde değer verebileceğim bir şeyler bulabilmek.
  #36068125 :)
 • günün film müziği

  26.
  https://www.youtube.com/watch?v=Fx2QHiX4snI +
  #36067951 :)
 • kızların dekolte giyip teşhircilik yapma nedenleri

  41.
  etiyolojisinde baskın baba figürünün yattığı histiriyonik kişilik bozukluğuna sahip olabilirler. elektral çatışmaları tam olarak çözülemez genelde, buda anne ile ilişkilerinin kötü olmasına sebebiyet verebilir.

  erkeklerin ödipal çatışmalarının büyük bir kısmı çözülse de, kadınlarda elektral çatışmalar ileriki yaşlara kadar devam edebiliyor maalesef. ve bir türlü anne ile özdeşleşemiyorlar.

  bunun teşhirciliğe bağlamak gerekirse, genelde bu tarz teşhircilik yapan hanımlar halk arasındaki tabirle 'gösterir ama elletmez'. zira baba komplekslerini dışarıdaki erkeklere de yansıtırlar.

  ancak ensestin yasa-yasak sınırı aşılamaz.
  #36067813 :)
 • kitap okumak vs film izlemek

  128.
  nedense son zamanlarda izlediğim filmler hep eskiden izlediğim filmler oluyor. yeni bir filmi başladığım zaman ortasında kapatıveriyorum. fakat kitaplar öyle değil. film izlerken uykum geliyor, kitap okurken uyanıyorum. bilincim o kadar açık oluyor ki, sanki farklı bir kavrayışa erişiyorum.

  filmler sıkıcı.
  #36067774 :)
 • kadına yakışan meslekler

  7.
  psikoterapist olabilir. akşama kadar türlü analizler, çeşitli entelektüel tartışmalar. ancak tabi ki becerikli, beyaz tenli,pasta yapabilen bir minnoş olması da lazım

  zor iş.
  #36067729 :)
 • sözlük yazarlarının ruh halleri

  15473.
  yorgunum. keşke uykuya bu kadar ihtiyacımız olmasa veya tam tersi hep uyusak.
  #36065859 :)
 • kitap okuma pozisyonları

  2.
  rahat bir koltukta veya daha iyisi yatakta ayaklar uzatılarak yapılanı, benim için en uygunu sanırım. diğer türlü yaptığım okumalar, ciddi boyun ağrısına sebebiyet verebiliyor.
  #36065846 :)
 • kadınları çekici yapan detaylar

  3144.
  sesi, kokusu, gülümseyişi ve tabi ki gözleri.
  #36065742 :)
 • artı oy veren yazara tepkiler

  3.
  bak yine okumadan oyladı.
  #36065652 :)
 • sevgilisinin boyu ile gururlanan yurdum kızı

  2.
  gölgesinde dinlenebiliyor ise gururlanması normaldir diye düşünüyorum.
  #36065626 :)
 • yörük erkekleri

  9.
  akdeniz bölgesinde antalya dolaylarında çoktur. hepsi birer cengaverdir. tabi ki yörüklerin kolları oluyor, aynı boylar gibi. artık yerleşik hayata geçsek de, kanımız değişmez.
  #36065596 :)
 • ilk buluşmada hesap ödemekten imtina etmek

  3.
  olay hesabı kimin ödediği değil, kadının da ödemeyi teklif etmesi. zira bunu yaptığı zaman, hem kendi kendine yetebilen bir kadın olduğunu hem de sizi paranız için istemediğini anlamış oluyorsunuz.

  zira sürekli olarak ilişkiyi maddi beklentiler üzerine kuran insanlar var.
  #36065457 :)
 • günün karikatürü

  3012.
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/1365638/+
  #36065429 :)
 • okumuş ev hanımı

  9.
  geçinme sıkıntısı yoksa bence en doğrusu, insanın kendini geliştirmesi için illaki bir mesleğinin olması gerekmiyor. insanlar kitap falan yazıyor, evlerinden birçok meslek icra edebiliyorlar.

  gelişimi isteyen, bunu yakalar, artık bir iki tıkla birçok kaynağa ulaşmak mümkün. okuyup çalışmak istememiş olabilir, böyle bir sistemde çalışmaktansa ben bile evde oturmayı tercih ederim.
  #36065223 :)
 • cinsiyete göre nezaket

  2.
  erkeklerin yanında genelde yapılan muhabbetler belli, ancak onların yanında da duygusal tarafını saklıyor olabilir. zira dalga geçeriz, geçiyoruz maalesef.
  #36065153 :)
 • sözlük yazarlarının ruh halini anlatan görsel

  155.
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/1365404/+
  uykum var.
  #36063112 :)
 • yeni şeyler getiriyorum