• 1940 larda kadınların harikulade giyinmesi

  3.
  eski yunan uygarlığında ve roma da balık etli hanımlar tercih edilirken, yavaş yavaş modernleşen toplumlarda özellikle 19. yüzyıl ve sonrasında zayıf kadınların güzel sayıldığını görebiliyoruz.

  bu da modadan önce güzellik algısının değiştiğini gösteriyor. resimlerde meme yok mesela.
  #36607227 :)
 • yazarların şu an dinlediği şarkılar

  44755.
  https://www.youtube.com/watch?v=VJDJs9dumZI +
  #36607171 :)
 • inception izleyen insan zekası

  2.
  christopher nolan ağlıyor bu yorum yüzünden. lütfen ama.
  #36604782 :)
 • sözlük kızlarının fotoğrafları

  5400.
  öf hep aynı konular, ne sıkıcı hayatlarınız var yahu.
  #36604590 :)
 • yazarların sözlüğe kayıt olma gerekçeleri

  12.
  canımın sıkılması, gerçi geçirmiyor ama ne yapalım.
  #36604188 :)
 • rüya yorumlamak

  7.
  (bkz: rüya analizi)
  #36604116 :)
 • sözlük yazarlarının hastalıkları

  305.
  alerjik astım, biraz delilik, bir de aşırı seksilik.
  #36603704 :)
 • burçların üstüne yapışmış özellikler

  249.
  neden insanlar kendilerini 3-4 kelimeye sığdırma ihtiyacına sahip bilmiyorum. ben anlamıyorum cidden bu işleri.
  #36603694 :)
 • ekşici yazarın motorla yaşlı kadına çarpması

  2.
  sırf karşıdaki kişinin yaptığı davranış yanlış olduğu için bunun üzerinden duyar kasarım zannedip bir de paylaşmış. ne kadar duyar kasan tip varsa ekşide zaten.

  ha bu arada bu motorcular trafik magandalarını eleştirirken kendileri maganda olmaya başladılar söyleyeyim. geçen de biri arabaya tekme vurup düştü.
  #36603659 :)
 • liber novus

  1.
  carl gustav jung'un birinci dünya savaşı öncesi yakalandığı psikolojik hastalığı ve bunu yeniş hikayesini anlattığı, bilinçdışını mandalalar ile tasvir ettiği birçok otoriteye göre jung'un en önemlisi eseri olan kitap. türkçe'ye kırmızı kitap olarak çevrilmiştir.

  arka kapak yazısı.

  'Bu derûnî hayalleri izlediğim yıllar, hayatımın en önemli dönemleriydi. Diğer her şey buradan yola çıktı. (…) Tüm hayatım, bilinçdışından patlak veren gizemli bir çağlayan gibi, bazen beni yıkabilecek kadar güçlü olan bu akıntıyı anlamaya çalışmakla geçti. (…) Sonrası sadece sınıflandırma, bilimsel değerlendirme ve hayata tatbik etme. (…) -C.G. Jung C.G. Jung’un 1957 yılında, ölümünden beş sene önce dile getirdiği yukarıdaki satırlar, 1914 ile 1930 yılları arasında Kırmızı Kitap üzerinde çalıştığı yılları anlatır. ismi, Jung’un takipçileri tarafından seksen yılı aşkın bir süredir bilinse de eser, 2009 yılında yayımlanana kadar okuyucunun istifadesine sunulamadı. Kitabın yayımlanması, psikoloji dünyasında büyük yankı uyandırdı. Arketip, kolektif bilinçdışı, persona, anima, animus gibi kavramlardan oluşan temel kuramının nasıl ortaya çıktığını Jung’un kendi kaleminden okuma fırsatı doğdu. Jung’un bu deneyimi psikoterapiyi, hastalıkların tedavisinden ibaret olmaktan çıkarıp kişiliğin yüksek düzeyde gelişmesinin bir vasıtasına dönüştüren “bireyselleşme sürecini” bizzat nasıl yaşadığını anlatıyor. Modern tarihin hakiki vizyonerlerinden birini yaratan Kırmızı Kitap, ancak “katagoriler ötesi” diye nitelendirilebilir. insan olmanın ne anlama geldiğini araştıran bu kitap, psikanaliz tarihinin ötesine geçerek C.G. Jung’u Karl Marx, Georg Orwell ve tabii ki Sigmund Freud gibi devrim yaratan düşünürlerin arasına yerleştiriyor. -Sara Corbett, New York Times Dante’nin ilahî Komedya’sı, Joyce’un Ulysses’si, Goethe’nin Faust’unda dile getirilenlerle örtüşen Kırmızı Kitap, Nietsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt’üne bir cevap niteliğindedir. Nietsche’nin ileri sürdüğünün aksine “Tanrı ölmemiştir. O, insanın dışındaki dinî, millî ve siyasi yapılarda aranmak yerine tek tek bireylerin yaşamlarının içerisinde keşfedilmeli ve ‘mücadele edilmeli’dir'

  muhtemelen bu ay içinde okumaya çalışacağım. şu an önünde 3 kitap var listemde.
  #36603315 :)
 • dizi tarihinin en sağlam kötüleri

  10.
  #36603246 :)
 • depresyonda olan insana tavsiyeler

  908.
  diyar pala dinleyin çok eğlenceli.
  #36603177 :)
 • depresyonda olan insana tavsiyeler

  907.
  depresyon tanısı kondu ise ki bu sadece bir psikolog veya psikiyatr tarafından dsm 5 kriterlerine göre konulabilir ve profesyonel yardım alıyorsanız bunun dışında ne yapabilirim diyorsanız birkaç şey söyleyeyim bende.

  1-) depresyonda olmanıza sebep olan dış etmenleri değiştiremiyorsanız, bununla ilgili bakışınızı değiştirmeye çalışın. ( örneğin yaşadığınız yeri sevmeyi öğrenin, arkadaşlarınızı değiştirin vs.

  2-) sürekli olarak kendinizi keşfetmeye çalışın, insanı en iyi kendisi tanır/tanımalıdır. bunun için psikoloji kitapları okuyun. çocukluk döneminizi, rüyalarınızı, günlük yaşantınızda başınıza gelen hadiseleri analiz edin, bu size içgörü kazandırır. ayrıca bu çok hoş bir hobi olacaktır.

  3-) spor yapın. araştırmalara göre serotonin hormonunu aktive eden amino asitlerden bir tanesi, spor yapınca salgılanıyor

  4-)mutluluk hormonunu arttırıcı şekilde dengeli ve düzenli beslenin.

  5-) arkadaş çevrenizi genişletin. sizi üzen sürekli dibe çeken, yaptıklarınızı eleştirip duran ve kendi aşağılık duygularını yansıtan insanları hayatınızdan çıkarın.

  6-) depresif müziklerden, sürekli olarak mutsuzluktan bahseden kitaplardan uzak durun. (örn: tutunamayanlar)

  7-) yazın, her konu üzerine. illaki iyi bir şeyler çıkmasına lüzum yok. içinizi dökün; kaygılarınızı, stres anında ve korktuğunuzda neler hissettiğinizi yazıya dökün. ( ayrıca iyi bir tanıma tekniği)

  8-) gerçekçi düşünmeyi öğrenin. bilişsel davranışçı terapinin ana teması danışana gerçekçi düşünmeyi öğretmektir. zira bir görüngünün her insanda yarattığı etki farklı olacaktır, sizin düşünceniz ve ona verdiğiniz değer problemin ne kadar büyük olduğunu belirleyen ana etmendir.

  9-) kendinizle dalga geçmeyi öğrenin, görünüşünüz ile barışık olun, pahalı olmasa da iyi giyinmeyi öğrenin. zira bütün bunlar kendinizi sevmeniz için önemli kriterlerdir. insan sevmeye önce kendinden başlar. zira doğduğumuzda bile narsist eğilimlerimiz vardır, anne bakıcımız olduğu için onu severiz.

  kendimizi sevmeyip sürekli aşağılarsak, gerçekten sevmeyi öğrenemeyiz. zira bu aşağılık duyguları sevdiklerimize zarar verecektir.

  hayırlı akşamlar diliyorum.
  #36603120 :)
 • aynaya bakıp napıyorsun demek

  2.
  arada geçip konuşuyorum ben, ne kadar rahatlatıcı bir insansam hemen rahatlıyorum.
  #36602936 :)
 • rahatlama yöntemleri

  41.
  -doğru nefes alma tekniklerini öğrenme.
  -spor ( özellikle yoga, tai chi, yüzme)
  - ağlamak
  - sevişmek
  - yer değiştirme ile sinir, stres, öfke ne varsa başka bir yöne aktarmak.

  bunlar yapılmasına rağmen aşılamıyorsa da yetkin biriyle konuşmaktır.
  #36602918 :)
 • fala inanan insan

  22.
  efendim falda arzu her zaman falı yorumlayan kişiye aittir. örneğin kahve falında gördüğünüz ve kafanızdaki imgeleri yansıttığınız garip şekiller, tamamen sizin yorumladığınız sizde çağrışım yapan imgelere aittir.

  o halde karşıdaki kişi bunu onayladığı zaman, arzu ötekinin söylemi haline gelecektir. işte bu zizek'in yamuk bakmak ismini verdiği, anamorfoz bakış açısıdır.

  uuuu beybi.
  #36602552 :)
 • sütyenle uyumak vs sütyensiz uyumak

  8.
  sütyen dokununca sentetik bir his veriyor, sütyensiz diyorum.
  #36602391 :)
 • lezbiyen

  306.
  bazıları o kadar hoştur ki, talihinize lanet edersiniz.
  #36602293 :)
 • hexa gram

  103.
  takip ettiğim yegane youtube kanalı. enteresan içerikleri var.
  #36601867 :)
 • gecenin şarkısı

  30299.
  http://video.uludagsozluk.com/v/a-sense-of-grey-66776/  diyar pala dinlemeye ara verdim.
  #36601813 :)
 • yeni şeyler getiriyorum