• sabır

  212.
  uzun bir günün yoruculuğuyla oturmuş akşam saatlerini beklediğiniz zamanın geçip gitmek bilmediği saniyelerde her an tereddüde düşüren, insanın benliğine olan inancı sınanırken sürekli kendini tekrar ettiren kavram. yaşamdan elde edebilecek en büyük kazanımlardan bir tanesi olması gereğiyle kolay yoldan öğrenilmesi mümkün olmayan, bir yerde sınırlarınızı aşıp öfkenize tutunarak bir şeyler yapmanın ayartısına kapılıp gidecekken hatırınıza gelip pişman olmanızı engelleyendir. sabır hayata karşı verilen yüzlerce sınavın, dünyaya karşı durmanın, kimse olmadığında kendinize tutunup yola devam edebilmenin anahtarıdır. çünkü insanın asıl sınavı yaşadıkları değil, onlara nasıl sabrettiğiyle ilgilidir.
  12 ... kahraman arketipi
 • kadınlar ne ister

  1492.
  söyledikleri ve yaptıkları arasındaki çelişkinin kabul görmesini isterler.

  namümkün
  13 -1 ... kahraman arketipi
 • yaşlanmak

  245.
  daha önce ölümü tatmaz ise her bireyin tecrübe edeceği yaşam dönemlerinden bir tanesi. gençken üzerine düşünmeye pek hevesli olmasak bile zamanı geldiğinde hepimizi bekleyenin yaşlılık olacağını biliriz. üzerine düşünmek istemeyenlerin birçoğu hızlı yaşa genç öl felsefesini benimseyip hayatlarını çarçur edebilme için her türlü yolu denerler. uyuşturucu kullananlar, alkolizmin pençesine düşenler, aşırı adrenalin içeren deneyimler yaşayarak kendilerinin ve başkalarının hayatını riske atanlar bu güruha dahil edilebilir. bütün bu olayların merkezinde ise anın getirdiği tiksintiye, belli bir tarihteki zamanın yavaş akışına dayanamamak yatar. hiç bitmeyecekmiş gibi gelen günlerin sonunda yaşamı geçiştirmek için izledikleri yol ise ondan kaçmaktır. mutsuzluktan sürekli kaçmayı benimseyen bir insan türü vardır mesela. hayatın dayanılmaz olduğunu şu an şu saniye hiçbir şeyin acısını geçirmeyeceğini düşünerek kendini alkole veya diğer maddelere verip o anı bilinçsizlikle doldurup, yaşamından silmeye çalışır.

  kişinin yaşamda yapacağı seçimler bakımından yaşlılık korkutucu görülebilir. bir anın içinde bile olmaktan kaçan birey nihai bir sonun beklentisiyle yüzleşmeyi devamlı olarak erteler. bütün bunların sonucunda hakikati sürekli olarak geçiştirmeye çalışır. insan henüz daha küçük bir çocukken yaşlılığın farkına varamaz. sonra büyür, çevresindeki dinamik insanların çöküşünü izleme farkındalığı ile dolup taşar. eskiden gözünde kahraman olan kişilerin merdivenleri bile zor çıktığını izlemek dayanılmaz bir öfkeyle doldurur içini. kime neye kızacağını bilemez. zamana öfkelenmek neyi değiştirecektir? ölümün karşısında durmak kimi geri getirecektir ki.

  o saatten sonra bunu hiç fark etmemiş olmayı diler. ancak bir gün teker teker eksileceğini sevdiklerini kaybedeceğini bilerek yaşamaya da alışmalıdır. hayat böyledir; içinde göze ufak tefek görünen ne varsa bütün anlamını oluşturan onlardır. küçücük detaylar, bazen bir beyaz saç teli ve yüzde beliren fazladan bir çizgidir yaşamayı öğreten insana. göze büyük görünenler ise aslında modern yaşamın getirdiği daha fazlası olabilme çabasından başka bir şeyi ifade etmez. yaşamanın ne demek olduğunu unutup özünü kaybedenler, yaşlılığı neden hatırlasın ki.
  7 ... kahraman arketipi
 • 2 dakika sonra öleceksin ne yapardın

  45.
  iki dakika değil ama bazen belli bir tarihte öleceğimi bilseydim şu an yaşadığımdan daha farklı, daha iyi biri olur muydum diye sorduğum oluyor kendime. hepimiz bir şekilde bu hayatın sonlu olduğunun farkındayız. bazıları ölüm üzerine düşünme işini çok daha sonraya bırakıyor. bir diğer kesim ise bundan haz alıyor, hatta ölümün yaşamaya teşvik edici bir özellik olduğunu savunanlar bile var. ancak bence anlamadığımız kısım şu; iki dakika veya yarın, yada on sene sonra ölmenin bir farkı yok. zira insanoğluna verilen süre her zaman sınırlı olarak kalacak, tabi bilim şu an bilinci makineler aracılığıyla yaşatmayı tartışıyor. fakat ruhun kendine özgü doğasını taklit etmek bilimin asla ulaşamayacağını düşündüğüm bir nokta. bu evrende zamanı sınırlı varlıklar olarak, bir sonraki anın ne getireceği bizim için her zaman kaygı verici belirsizliği içerecektir. zaten öleceksem bunun ne zaman olacağının pek bir önemi yok, çünkü her zaman pişman olmadan yaşamaya çalışıyorum. elbette hatalı kararlar veriyorum ancak bu insan olmanın bir getirisi, ne zaman öleceğimi bilmekle alakalı değil. bunun sırrına erişse idim bile yapacağım seçimlerin en iyisi olacağının bir garantisi olmayacaktı. bu evren, bir olasılıklar evreni. yapmadığım ve yaptığım her seçim bir diğer seçimi eleyeceği için, en iyi nasıl yaşanacağını yaşamadan öğrenmem mümkün değil.
  8 ... kahraman arketipi
 • kitap alıntıları

  3038.
  Düşüncelerini yayınlayan kişi başkalarını kendi gerçekliğine inandırmak, onları etkilemek ve böylece dünyayı değiştirmek isteyenlerin rolünü üstlenmek tehlikesini göze alır aslında. Dünyayı değiştirmek! Pontevin’e göre, korkunç bir niyet! Dünya bu haliyle mükemmel olduğu için değil kuşkusuz, ama her değişiklik kaçınılmaz olarak daha kötüsünü yarattığı için. Öte yandan ve daha bencil bir açıdan, günışığına çıkartılan her düşünce günün birinde sahibinin aleyhine döneceği ve onun düşünürken eriştiği hazzı elinden alacağı için.

  yavaşlık - milan kundera.
  8 ... kahraman arketipi
 • anın görüntüsü

  32198.
  anın görüntüsü
  37 -2 ... kahraman arketipi
 • sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  17678.
  mesele asla zaman değildi. bir hevesle başlanan her türlü işin sonunda gelip çatılan noktanın aynı olmasıydı benim için. planlar, sahip olunan beklentiler, olmak istenen yerler ve birlikte vakit geçirilmek istenen insanların hepsi dahildi bu hevessizliğe. hayal etmek güzel vakit geçirmek için bir araçtı sadece, tutunulan idealin güzelliğiyle kısa süreli mutluluk sarhoşluğu yaşayıp en sonunda varacağım yeri hep biliyordum. insanın kendi kendisine söylediği yalanların bir yerde sona ereceğini düşünmemesi, gerçeklerden kaçması hiç de garip değil. bazen başka türlüsü olmuyor çünkü, ya deliliğe sığınmanız gerekiyor ya da gerçeklerden belli ölçüde kaçmanız. okunan kitapların, gezilen yerlerin, tanışılan insanların en sonunda varacağı noktayı artık biliyorum. çünkü ben hep bir şeyleri arıyordum. ama aramaması gerektiğini öğreniyor insan, neyi beklediğini bilmeden bekleyip durmanın yanlış olduğunu şimdi anlıyorum. yüzümü çevirdiğim tarafta bir şey göremeyeceğim, hiç göremedim. hayat siz bir yerlere bakarken diğer tarafta çok farklı şekilde sürüp gitmeye devam ediyor. sadece bir tarafa bakan her zaman diğer tarafa kör kalıyor. bunu bilmek, şimdi tuhaf bir şekilde huzur veriyor bana. insanın kendini tanımaya uğraşması güzel şey vesselam.
  11 ... kahraman arketipi
 • güzellik

  300.
  güzel olan her şey özünde öyle olduğu için güzeldir. iltifatı ve yergiyi üzerinde bir parça olarak taşımaz. iltifat güzeli olduğundan güzel göstermez, şüphesiz yergi de değerinden bir şey çalmaz. güzellik sadece görünüşte ortaya çıkan, maddi bir özellik değildir. asıl güzellik iç dünyada ortaya çıkan ruh güzelliğidir. insanlar sanat eserleri gibidir, onların yaratıcıları olarak kendilerinden bir parçayı yaptıkları eserin içine koyarlar. fakat eser ne kadar güzel olursa olsun, arkasında bir hikaye bir yaşanmışlık yatmıyorsa o eserin manevi hiçbir değeri olmayacaktır. belki estetiktir ancak tanınmaya ilgilenmeye, vakit harcamaya değmez.

  iç güzelliği görmek bir insanı anlayıp analiz etmek dış güzelliği görmekten daha zordur. o kişiyi sevmeyi gerektirir. gerçekten seven karşıdaki varlığın özüne, sırrına vÂkıf olur. onun iradesini kendi iradesi haline getirerek dünyasını onun dünyasının üzerine kurgular. seven için sevdiği her haliyle güzeldir. gerçek güzellik sevgi aracılığıyla maddi dünyanın ötesine geçer. çünkü güzelliğin aslı mÂnadadır.
  13 ... kahraman arketipi
 • okumak

  95.
  insana bilgi kazandırdığı kadar ruh sağlığını da olumlu yönde etkileyen eylemdir. doğru kişiler doğru kitaplarla buluşturulduğunda özdeşim kurma aracılığıyla kendi ruhsal problemlerini çözüme ulaştırdıkları gözlemlenmiş ve bu sistematik hale getirilip bibliyoterapi ismi verilmiştir. ancak buradaki en önemli mesele araz sahibinin yaşamındaki çatışmalar ve rollerine uygun kitabın seçilebilmesidir. depresyondaki bireye schopenhauer'ın eserleri tavsiye edildiği vakit felsefesindeki karamsarlıktan kaynaklı olarak kendini daha kötü hissetmesi işten bile değildir. bu sebepten dolayı okunacak eserin önceden incelenmesi, daha sonra eseri okuyacak kişinin analizi önem arz eder.

  eser bilginin ötesine geçip davranışa karıştığında kişinin yaşam stilini derinden etkileyen bir takım sonuçları olacaktır. lakin ezbere yapılan okumalar kişinin kendisine fayda sağlamayacağı gibi vaktinden de çalar. iyi kitaplar varlığa gerçekliği farklı şekillerde tahlil edebilmesi için yol gösterirler. zira onları yazan münevverlerin bir parçasıdır o eserler.

  kim ne söylerse söylesin okuma eylemeni basitleştirip ayaklar altına alanlar olacaktır. fakat bilinsin ki bu dünyaya yön vermiş kişilerin hepsi bilginin yolundan geçmiş, yüzlerce hatta binlerce eseri hayatlarına yön vermek, kendi düşünceleriyle sentezlemek için okumuşlardır. çünkü karanlık bir kuyuda körcesine yaşamaktansa bilginin getirdiği ağırlığı taşımak her zaman daha erdemlidir.
  11 ... kahraman arketipi
 • muhyiddin ibn arabi

  139.
  özün özü isimli eserinde insan-ı kamil'i ve tanrının insan zihnindeki tasarımlarını işler. insan-ı kamil tasavvuf makamının en yüksek noktasıdır ki ona ulaşmak isteyen bireyin geçmesi gereken birçok dünyevi ve ruhsal diyebileceğimiz uhrevi mertebe vardır. arabi'ye göre tanrı her yerdedir. o iyinin ve kötünün ötesinde bunları bile kapsayan hakk ve mutlak olandır. tanrı her insanın zihninde farklı bir tasarım olarak ortaya çıkar. ancak onun gerçek özünü sadece arif olan kavrayabilir, ve bunun yolu onu hissetmekten geçer. tanrının her yerde olduğu düşüncesine referans olarak rahman suresinin 29. ayet-i kerimesini gösterir; " o, her an yeni bir iş ve oluştur. "
  arabi'ye göre şeylerin özünü oluşturan bile o'nun kendi varlığıdır. o hakikatte her şeyden münezzehtir. bu düşüncelerin islamın doğru bir yorumu olup olmadığı tartışılır. ancak tasavvuf oldukça kabul edicidir, hoşgörülüdür. islamın felsefi bir boyutudur. bu yüzden kişi neye inanıyor olursa olsun okunması incelenmesi gereken bir felsefedir.

  son olarak arabi'den bir alıntıyla bitirelim.

  bilinsin ki, bir güzel sevgilinin güzelliğine bakılsa ve onun etrafına yüz binlerce ayna koyulsa o sevgili yüz binlerce görünür. halbuki o bir sevgili ve bir tek yüzdür. buna rağmen o aynaların kabiliyet ve istidatlarına göre kimi parlak, kimi bulanık, kimi düzgün, kimi eğri büğrü gösterirler. o halde bir kimse sevgilinin bir aynada görünen yüzünü görüp diğer yüzleri inkar etse arif değildir. arif olan hepsini kabul eder. arif sevgiliyi ayna ile de görür ayna olmadan da.
  9 ... kahraman arketipi
 • bir anda gelen uzaklara gitme isteği

  11.
  Zaman zaman gelir bana da, doğa ile iç içe bir kasabaya yerleşip basit bir işle uğraşarak hayatımı sürdürmeyi düşlerim. Ancak sorumluluklar, beklentiler ve Bir şeyler olma çabası yakasını bırakmıyor insanın. Gidemeyince de içinizde yarattığınız uzaklara sığınıyorsunuz.
  11 ... kahraman arketipi
 • ne kadınlar sevdim zaten yoktular

  28.
  Zihinde bir kadın imgesi yaratıp onu sevmeyi ifade eden mısradır. Ancak şiirin devam eden dizelerinde 'hala arasıra mektupları gelir' yazar Atilla ilhan, kendisini terk eden kadınlara sitemi de vardır sanki bu şiirde şairin. 'zaten yoktular' diyerek kinayede bulunur, her türlü güzel şiirdir vesselam.
  11 -1 ... kahraman arketipi
 • bıkmak

  34.
  Olaylara ve kişilere tahammül edilebilirliğin azalması durumu. Bir işi yaparken ondan doyum alamıyorsak bir süre sonra bıkkınlık belirtileri göstermemiz kaçınılmaz. Aynı şekilde renksiz kişilerle kurduğumuz ilişkilerde böyledir. insan sıkıcılığı aramaz, sürekli doyum ve değişim peşinde koşar. Bunu elde edemiyorsa da bıkması kaçınılmaz hale gelir.
  11 ... kahraman arketipi
 • nickinizin anlamı

  107.
  Kahramanın sonsuz yolculuğunu, arayışını ve kötülüğe karşı verdiği savaşı ifade eden kolektif bilinçdışında bulunan kahraman figürü.
  12 ... kahraman arketipi
 • biz sarhoşken henüz üzüm yaratılmamıştı

  6.
  ibn-i Farid'in bir şiirinde geçen söz. Sarhoşluğun şaraptan değil aşktan olduğunu, aşktan gelen Sarhoşluğun çok daha eskiye dayandığını ifade eder. Tabi buradaki aşk tanrıya duyulandır.
  14 ... kahraman arketipi
 • kırmızı kitap

  32.
  Carl gustav jung'un Türkçeye kırmızı kitap olarak çevrilmiş asıl ismi liber novus olan eseridir. Kitapta jung'un birinci dünya savaşından önce gördüğü bir takım düşler ve bu düşlerin bireyselleşme/bütünleşme süreçlerine etkisi anlatılmaktadır. Jung bunları aktarırken mikrokozmik psikolojiden yola çıkarak kolektif bilinçdışına vurgu yapmaya çalışıyor. Eserde Jung'un kendi yaptığı birçok çizim, kaligrafi ve mandala da bulunuyor. Yalnız çeviri konusunda sınıfta kalmış. Doksan sayfa ön sözü okuduktan sonra böyle saçma bir Türkçe ile karşılaşacağımı bilseydim elime bile almazdım kitabı. Jung ve kilit fikirler kitabını okuyun daha iyi.
  11 ... kahraman arketipi
 • gecenin şiiri

  12089.
  uç benim boynumun soytarısı
  kirle her cemreyi bana doğru olan
  unuttum güçbela soluyan perdeleri
  dudaklarımı ısırdıkça kabaran akşam
  unuttum onu da.
  zaten bir tanım değil midir
  tavsayan düşüp kalkmalara
  hüznün hacanası diye bildiğim akşam
  bir tanım değil midir o kıyısız ellerimiz
  fırça çekmeye doğru ölümün bacısına
  parmak atmaya doğru şiir okuyaraktan
  aşk -bir tanım değil midir-
  kusturucu güzellikler ardından.
  her tanım bir ağı parçalıyor gibi çevremizde
  azgın atlar boşandıkça sesimin avlusundan
  uç benim boynumun soytarısı
  dölle ovalı yüreğimi akarsuyunnan
  göğsümde serinleyen akçıl kuşların
  esirgeyen bağışlayan direnme'nin adıyla
  indir koynumun yılgısını mor bulutların ordan
  indir, indir de
  geceleyin dupduru bir iniltiyi
  bağrımdaki sağırlıkla değiştirmeye doğru-
  fırlamayım, bıktım tanımlanmaktan.
  leş yiyen akçıl kuşları severim çünkü
  akçıl göçmen kuşları çünkü
  çünkü özentisiz taşra yanakları
  gibi çarşılara ilişkin
  firengili göklerin altında olmak gibi
  yatırları severim
  paskalya tatilini.
  her tanım zorlu kilitlerdir belki de
  çaput yıldızları aşka dayalı duran
  uç benim boynumun soytarısı
  böğrümde avrupalı atları koşuşturan
  aşkım, tanımım, yanaşmam.

  ismet özel-davun
  16 ... kahraman arketipi
 • ziyan olmasın diye 12ye doğru entry girmemek

  3.
  Başkaları için yazıyorsa insan belli kaygıları olabilir bu konuda. Kafa dağıtmak için bir araç burası, ne eksik ne fazla. Sekizinci nesil iki hesabını silmiş biri olarak söylüyorum, böyle platformlarda kalıcılık beklemek yanlış olur.
  11 ... kahraman arketipi
 • dün intihar etseydin bugün ne kaçırmış olacaktın

  40.
  güneşli bir günün güzelliğini kaçırmış olacaktım. ölüm ve yaşam arasındaki çizginin inceliğini kavradığınızda sınırların sandığınız kadar ayrışmış olmadığını görebiliyorsunuz. bugün varken yarın bu dünyada olmama olasılığımız gözardı edilemez. fakat yaşamaya bahane aradığınızda ufacık detayları bile öne sürebilirsiniz. ırvın yalom;' yaşamak için bir nedeni olan hemen hemen her türlü nasıla dayanabilir' diyor. kişi yaşamının menziline bir hedef koyduysa geri kalan her nasıl bir şekilde çözülecektir. yine de ne şekilde olurdu merak ediyoruz. insan kendi ölümünü, cenazesini hayal ediyor, zihninde tasarlıyor. çünkü doğamızda var. bir son varken ona bir noktada odaklanmamak mümkün değil. ancak hiçbirimiz zamanın getirdiği öngürülmez belirsizliği aşamıyoruz. bu belirsizlik öylesine kaygı verici ki bilinç öncesinin huzuruna dönmek istiyor insan.

  bazı zamanlarda karanlığın içinde debelenip durdum. benim için kimsenin ışığı yakmayacağını anladığımda, ışığı yaratmayı öğrendim. görüşüm bulanıklaştı, düştüm aklımla çizdiğim yolun dışına çıktım. ancak her seferinde tekrar ayağa kalkıp yola girmeyi başardım. dünyaya karşı durup altında ezilmemeyi öğrendim. adaletsizliğine karşı duyduğum öfkemi yönelttim ona, sımsıkı kavradım köklerini hayatın. hiç bitmeyeceğini biliyorum bu mücadelenin. çoğu zaman kendimize karşı veriyoruz bu savaşı. bir kazananı olmuyor ama farklı biri yapıyor bizi. böyle böyle öğreniyoruz yaşamayı.
  13 -2 ... kahraman arketipi
 • yazarların ruh halleri

  15.
  inmesi gereken durağı çoktan kaçırmış, bir sonraki durakta inmeye üşenmiş bütün bunların sonucunda varacağı yeri umursamayıp hattın sonuna kadar giden, inmesi gereken durakla hattın sonu arasında geçen zamanını bir yerlere yetişme kaygısıyla doldurmayı bırakıp, yolun güzelliğine kendini kaptırmış biri gibi... gece aylak aylak şehrin sokaklarında dolaşıp belli bir varış noktası belirlemeden sadece düşünerek yavaş adımlarla yürürken yaşamanın ne anlama geldiğini kavramaya çalışıp bir yandan türlü sıkıntılarını gecenin sunduğu sessizliğe anlatan biri gibi veya...anlamaya çalışıp anlamayınca yalnızlık gibi bazı seçimlerin gereksizliğiyle omuzları çöken yorgun gözleriyle denizi seyreden biri bazen de.

  ve bütün bu deneyimlerin öznesi olmama rağmen, o birinin kim olduğunu halen çözemiyorum.
  13 ... kahraman arketipi
 • yeni şeyler getiriyorum