• aşık olmakla sevmek arasındaki fark

  45.
  sevmek aşık olmaya göre daha zordur. zira aşık olmak çaba gerektirmez, ancak sevebilmek çaba gerektirir. kusurları olduğu gibi kabul etmeyi, karşıdaki kişinin her şeyden önce insan olduğunu ve sevebilme kabiliyeti olduğunu bilmek gerekir. yani aşk gibi basit hormonal bir arzu, sevmenin yanından geçemez.
  #35038820 :)
 • yazmak

  197.
  Kelimeleri anlamlı bir sekilde art arda sıralamak. Oldukça büyük bir anlamı var benim için, bazen de o kadar anlamsız ki, aynı intihar gibi.
  #35036526 :)
 • sözlük yazarlarının 2017 den beklentileri

  83.
  beklentiyi öldüreli çok oldu. şimdiye kemikleri bile kalmamıştır.
  #35035509 :)
 • aynı anda 4 kitabı okumak

  21.
  kurgu kitaplarda mümkün. ancak ciddi derecede altını çizerek okuduğunuz, kaldığınız sayfa sayısını dahi hatırladığınız ve gününüzün büyük bir bölümünü, okumadığınız zamanlarda bile meşgul eden kitaplar için mümkün değildir.
  #35035180 :)
 • uyumak için alternatif çözümler

  58.
  celal şengör ve ilber ortaylı'nın katıldığı programları izlemek. sıkıcı değil, bilakis oldukça ilgi çekici konularda konuşuyorlar. ancak bu iki değerli insanı dinlemek, huzur veriyor bana.
  #35034719 :)
 • banyoda hayali tartışma kazanmak

  19.
  kadrolu yalnız olduğum için bu tartışmaları kazanıyorum, fakat bu hayatta kaybettiğim gerçeğini değiştirmiyor.
  #35034689 :)
 • alkolün yaşamak için zaruri olması

  3.
  belli miktarı zaruri olsa da, zıvanadan çıkıncaya kadar içmek zaruri değildir efendim.
  #35033248 :)
 • islamiyeti kabul eden ilk türklere mesajınız

  16.
  http://video.uludagsozluk.com/v/islamiyeti-kabul-eden-ilk-türklere-mesajınız-162114/  http://video.uludagsozluk.com/v/talkan-ve-curcan-katliamı-141400/  türklere islamiyeti öğreten iran'dır.efendim insan kandırılmak istedikten sonra din,ideoloji, amaç ne olursa olsun fark etmez. bence mesele islamı kabul etmek değil, her bireyin seçim yapabilecek kapasiteye sahip olup olmaması.
  #35033143 :)
 • psikologlar ne işe yarıyor sorunsalı

  2.
  psikologların ilaç yazma yetkisi yoktur. psikolog diye nereye gittiniz acaba?

  (bkz: psikiyatr)
  #35032470 :)
 • onedio daki raven matris testi

  10.
  bu tarz ücretsiz testler maalesef ki ölçmek istedikleri niteliği minimum düzeyde bile ölçemiyor. zira hassas ölçme niteliğine sahip bir algı testi sadece şekil uzay algısını ölçmez. örneğin Rorschach testinin eğitimi (hani filmlerde gördüğünüz mürekkep lekesi testi) iki senedir ve en az psikoloji ile ilgili bir bölümden, lisans eğitimini tamamlamış olmanız gerekir bu testin eğitimini alabilmeniz için.

  şimdi dört sene lisans,iki sene test eğitimi deseniz toplam altı senelik bir eğitim istiyor. yani bir testi uygulama ve yorumlama yeterliliğine sahip olmak o kadar kolay değil, bu yüzden internet üzerinden bedava çözdüğünüz testlere ve sonuçlarına itimat etmeyin.

  yurt dışında bunlar genellikle paralı oluyor, 3-5 dolar karşılığında. ancak tabi ki güvenirliği yüksek psikolojik testler için.
  #35028144 :)
 • george wilhelm friedrich hegel

  97.
  celal şengör'ün salak bulduğu filozof, sebebi ise diyalektiğin matematiksel olarak saçma olmasıymış.

  ilgili video.

  https://www.youtube.com/w...?v=zhx_2Th3azA&t=138s +
  #35014132 :)
 • rüya

  655.
  bilinçdışının sanat eseridir rüyalar. gün içinde yaşadığımız olaylar, bazen tahayyül edemeyeceğimiz şekillerde sembolize edilir beynimiz tarafından. buda bir şekilde, insanın kişilik yapısı ve yaşantılarıyla bağlantılıdır.

  ancak kolektif sembollerde mevcuttur rüyalarda. örneğin ak sakallı dede aketipi, kahraman arketipi gibi. buda bilimsel bir dayanağı olmamasına rağmen, kolektif bilinçdışı teorisini desteklemektedir.
  #35012801 :)
 • rollo may

  2.
  amerikalı bir psikanalist, aynı zamanda sıkı bir varoluş terapistidir. birçok analist gibi, oda psikanaliz eğitimi ile başlamıştır çalışmalarına. daha sonra hümanist akımlardan etkilenmiş ve kendi varoluşçu terapi ekolünü yaratmıştır. aynı zamanda ırvın yalom'un hocasıdır.

  kendini arayan insan kitabı okunmasını şiddetle tavsiye ettiğim kitaplardan birisi.

  "Haddinden fazla kendini hor görmek, kendini beğenmişliğin başka bir ifadesidir. Gururunu aşağılama ile yenebileceğini düşünenler belki de Spinoza'ya kulak verseler iyi olur: "Kendini hep küçük gören, kibirli olmaya en yakın insandır."Antik çağ Atinası'nda Sokrat, son derece pejmürde kıyafetlerle halkın arasında gezinerek işçi sınıfın oylarını toplamaya çalışan bir politikacının maskesini şu sözleriyle düşürmüştü:"içindeki kibir, paltondaki her delikten dışarı fışkırıyor."
  #35012532 :)
 • ömer hayyam

  1385.
  büyük düşünür, matematikçi, filozof. kendisi her ne kadar tanrıtanımazlığı ve sefa düşkünlüğü ile gündeme gelse de,rubailerinin derin felsefi anlamları mevcuttur. aynı zamanda celali takvimi icat eden kişilerden birisidir.

  Ey zaman, bilmez misin ettiğin kötülükleri?
  Sana düşer azapların, tövbelerin beteri.
  Alçakları besler, yoksulları ezer durursun:
  Ya bunak bir ihtiyarsın, ya da eşeğin biri.
  #35012267 :)
 • kaçış

  35.
  hayatımın büyük bir bölümünde yaptım bunu. bedenen olmasa da zihnim hep kaçıştaydı. en iyi kaçışı da kitaplar sağladı bana.
  #35011941 :)
 • cevapsız çınlama şiir versiyon

  2.
  fevkaladenin fevkinde bir eserin, şiir versiyonudur. takdire şayan.
  #35011698 :)
 • celal şengör

  621.
  türkiye'de üniversite eğitiminin çöp olduğu ile ilgili fikirlerine yüzde yüz katıldığım büyük bilim insanı. ezberci zihniyeti aşamadık. bize hiçbir zaman bilim yapmayı, araştırmayı öğretmediler, tek dertleri ezber.

  bu arada ilber hocayla birlikte katıldıkları bütün programları izledim.
  #35003015 :)
 • lacanı anlamak

  5.
  mistik düşünmek ve lacan? garip.
  #35002690 :)
 • sözlük yazarlarının itirafları

  171807.
  hayattan gerçekten bir şeyler beklediğim bir dönem vardı. şimdi komik geliyor o zamanlar bana, zira sizin neyi beklediğiniz, yada ne için çabaladığınız hayat için bir önem arz etmiyor. yinede bir umuda tutunup gidiyoruz bazen, insanın doğasında var. şimdi düşündüğüm zaman bunların hepsi, hayatın oyunları gibi geliyor bana.

  beklenti içine sokmaya çalışıp, sonra şaşırtmak, hayatın uzmanlık alanı. ancak iş kaybetmeye geldi mi, o noktada hep tek başımızayız.

  ne güzel yazmış oyunlar oynayan dünyaya nilgün marmara; "Ey, iki adımlık yerküre senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!"
  #34992045 :)
 • patrick rothfuss

  7.
  şuan yazdığı serinin dizi olması için anlaşmayı imzaladı. biz 3. kitap beklerken, dizi işine girdi. paranın gözü kör olsun, son kitap çıkmadan bir senaryo yazar verir gibime geliyor. paraya o kadar doymuş ki, twitch'de yayın yapıyor efendi. seriden soğuttun, saygılar.
  #34991395 :)
 • yeni şeyler getiriyorum