• antichrist

  93.
  lars von treier'in depresyon üçlemesi dediği filmlerden bir tanesi. film sevişirken çocukları camdan düşen bir çiftin, kimsesiz ormanlık alanda küçük bir kulübede yaşadıkları çatışmayı anlatıyor. william dafoe oldukça rasyonalist ve akılcı bir karakteri canlandırırken, eşinin sorunlu olduğu sevişirken takındığı tavırdan tutun, cenazede göz yaşı bile dökmemesinden anlaşılıyor. kadın ağır bir şizotipal kişilik gibi geldi bana. çünkü tüm ifadeleri sorunlu ve eksikti. olaylara gereken tepkileri vermekten aciz, içe kapanık nefret edilesi tavırları vardı.

  eşinin terapist olması ve akılcı düşünmesi bile onu tedavi etmek için yeterli olmadı ki zaten bir terapötik ortamda, cinselliğin ilişkinin yasak olduğu bu işle uğraşan herkesçe bilinir. kadın her istediğinde cinselliği adama karşı bir silah olarak kullandı. ve doğanın ilkel dürtülerine teslim ettiler kendilerini.

  cinsellik teması ve özellikle büyük bir ağacın altında seviştikleri sahne, oldukça rahatsız ediciydi. zira burada iki karakterin de hayvandan bir farkı kalmamıştı. filmin ormanlık bir alanda doğayla iç içe çekilmesinin sebebi de bu sanırım. kadının cinsel ihtiyaçları, filmin sonuna doğru saldırganlığa dönüştü. zaten bu iki arzu arasındaki fark ince çizgilerle belirlenmiştir.

  her şeye rağmen filmde oldukça fazla psikolojik ve felsefi öğe var. detaylardan farklı sonuçlar çıkarabiliyorsunuz, ancak pornografik ögeleri ağır bastığından detayları fark etmek zor oluyor.
  2 ... kahraman arketipi
 • popüler olmayan yazarın yazma amacı

  140.
  sözlüğü not defteri olarak kullanmaktır.çünkü aklıma bir şey düştüğünde niye yazmayayım.
  3 ... kahraman arketipi
 • günün film müziği

  32.
  https://www.youtube.com/watch?v=hdByRJLrvYQ+
  ... kahraman arketipi
 • sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

  6265.
  "Ey geceyi ve kahverengi bir düzeni taşıyan ellerim!yüzümün uğultusuyla şaşırtın beni. O karanlık ormanı yangına vurun. çünkü ben de kaçarken ardımda kalanları yakıyorum. Ama iyi biliyorum yıldızları, ama yıldızların tanrıların da üzerinde parladıklarını, anılacak günlerimin gitgide yokolduğunu biliyorum."

  Nedense çekerken aklımda yıldızların uzaklığına övgü şiiri vardı. Güzel bir anısı olmuştu.
  sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar
  6 ... kahraman arketipi
 • john milton

  22.
  kayıp cennet kitabında adem ile havva'nın kovuluşunun öyküsünü işleyen yazardır. adem'in elmayı koparmasıyla başlayan yasağın ihlali insanın cennetten kovulmasıyla son buluyor. kimi düşünürlere göre bu hikaye insan oğlunun itaat etme ve kural koyup, bu kuralları yıkma ihtiyacının bir örneği.

  zira her konulan kuralın bir yıkıcısı mevcut. o halde kurallar ve yasaklar niye var diye sordurtuyor bu kitap kendimize. ve şöyle bir sonuca ulaşmadan edemiyorsunuz; eğer tanrı mutlak olarak her şeyi bilense adem ve havva'nın işleyeceği günahı bildiği halde yasağı niye koydu.

  yaşam hikayesi de biraz trajik çünkü 40 yaşından sonra kör oluyor kendisi. bunun sebebi döneminde bu tarz sorgulayan kitapları yazan bir isyankar olarak görülmesi. her şeye rağmen kayıp cennet okunması gereken klasiklerden biri.
  4 ... kahraman arketipi
 • insanların saygı duyması gereken şeyler

  2.
  ölüm. üzerinden demogoji yapılmaması lazım. ama yapılıyor işte.
  2 ... kahraman arketipi
 • ne düşünüyorsun

  108.
  düşünmediğim yerde varım. çünkü kelimelere dökülmeyecek olan bir benliğim daha var. o halde düşünmeden de varolabilirim.
  3 ... kahraman arketipi
 • uludağ sözlük

  20876.
  6-7 sene önce sildiğimiz hesapların bile entrylerini yedeklemesi güzel. şifrenizi hatırladığınız sürece girip indirebiliyorsunuz. ancak şu gece modunda arıza var sol frame başlıklar ile aynı hizada değil, ona bir el atmaları lazım.
  1 ... kahraman arketipi
 • eyes wide shut

  173.
  film hangi gizli örgütü anlatıyor bilemem ama özellikle bill harford'un eşinin kendisini aldatma düşüncelerini öğrenmesiyle, çok daha farklı travmatik bir havaya bürünüyor.

  buradan sonra bill'in başına gelen olaylara dikkat ederseniz, her fırsatta aldatma ile ilgili ahlaki ikilemleri görürsünüz. çünkü eşi alice, bu konuyla ilgili düşüncelerini ortaya atana kadar, bill kendisine aynı teklifi yapan kadınların bile farkında değildir. eşi beni neden kıskanmıyorsun sorusunu sorduğunda cevabı; 'çünkü senden eminim olur.' fakat alice bu konuda da onu şüpheye düşürerek, onu fırsatı olsa geçen sene otelde karşılaştığı bir denizci ile aldatacağını açıklar.

  bir süre sonra eşler arası bağlılığın sorgulandığı kısım başlar, bill aniden bir telefon alır. hastalarından bir tanesi ölmüştür. ilginç olan kısım bu zamana kadar olaylarda çok fazla önemi olmayan bir kadının, bill'e ilanı aşk etmesidir. bill kadını bir şekilde geri çevirir ve sokaklarda boş boş dolaşır. tesadüfe bakın ki başka bir kadından bir teklif daha alır. onu da geri çevirmeyi başaran bill kafa karışıklığı ile aristokrat sınıfın gizli hedonist dünyasında bulur kendini. kadınların çıplak gezdiği, herkesin onlara dilediğini yapabildiği ve bunu yaparken sapkınlığın birer maske ile gizlendiği partiye katılır.

  dipnot: bill'in ihanetle ilgili üzerindeki baskı çok fazladır. sürekli olarak alice'in yani karısının denizciyle yattığı sanrılar görmektedir.

  fakat bill bir şekilde doğru yolu seçerek, bağlılığını korumayı başarır. aslında aynı anda iki konunun işlendiğini görürüz.

  bu konular arasındaki bağlantı bill'in doğru yolu seçerek, sapkın topluluğa bulaşmadan bir şekilde aydınlığa ulaşmasıdır. fakat karısını aldatmayı seçmiş olsaydı, bunu asla başaramayacak ve o partideki insanlardan bir farkı olmayacaktı.

  eyes wide shut her izlediğinizde birçok ayrıntıyı fark edebileceğiniz, detaylar üzerine kurulu güzel bir film. sadece ilk 15 dakikası bile 2 saatlik bir aksiyon filmine denk ayrıntı içeriyor.

  eyes wide shut
  2 ... kahraman arketipi
 • ayı saldırdığında yapılacaklar

  137.
  yavruları varsa başlarını okşayıp harçlık verin. sonra ayı ablaya dönüp, allah bağışlasın dersiniz.
  3 ... kahraman arketipi
 • duygusal olmak zayıflık mıdır

  61.
  duygusal olmak zayıflık değildir. ancak duygularını yönetememek zayıflıktır. kişinin mizacında duygusal olmak varsa, zaten genetik olarak buna yatkındır. duygular kendiliğinden oluşur. kimse seveceği, aşık olacağı, nefret edeceği kişileri isteyerek seçemez fakat bu duyguları yönetmeyi bilmezse hayatında hep başarısızlığa uğrar.

  zira duygular değişkendir. öfke yerini kayıtsızlığa, aşk yerini nefrete kolayca bırakabilir. bundan dolayı duyguların üzerinde maksimum kontrol sahibi olmaya çalışmak lazım. böylece ne öfkenize yenik düşer, ne aşık olur incinirsiniz. ipler her zaman bireyin kendi elindedir. nerede duracağını, ne yapmaması gerektiğini bilir.

  insan istese de duygusal olmayı bırakamaz zaten. bu doğuştan getirdiğimiz bir lütuftur. ancak onları yönetebilir. var olduğumuz sürece değişiriz. duygularımızda bizimle birlikte evrilir, olgunlaşır. her zaman sınırları çizebilir, hayatımıza belli çizgiler koyabiliriz. bunu yapmayı başardığımızda yaşadıklarımızdan öğrendiğimiz şeyler, bize pişmanlık hissettirmeyecektir.
  6 -1 ... kahraman arketipi
 • the blue planet 2

  1.
  çekimleri 6000 saat süren ve 7 bölümden oluşan, the blue planet belgeselinin 2. sezonu. kamera teknolojisi geliştiği için su altında çok daha kaliteli çekimler yapılabilmiş. izlerken bir sinema filmi izliyormuşçasına soluksuz bir şekilde ekrana kilitleniyorsunuz. ayrıca müzikleri hans zimmer tarafından yapılmış.

  https://www.youtube.com/watch?v=Ps2Bzu5tG3A+
  3 ... kahraman arketipi
 • aldatmak

  578.
  karşıdaki kişinin bir önemi yok. sadece yasağın çekici gelmesi durumudur, zira eşler birbirini alıştığından ilişkide aynı heyecan yakalanamaz. aldatılan kişinin eşten güzel veya maharetli olup olmaması bir önem arz etmez. zaten arzuyu yaratan yasaktır.

  çok eşlilik meşru olsaydı, birçok kişi bunu tercih etmezdi mesela. herkes tek bir kişiye sadık kalmaya çalışırdı bu seferde. nitekim çok eşli kültürler incelendiğinde bu görülebilir.

  önemli olan insan bu davranıştan sonra vicdanen rahat olabilir mi? işte burada da yapılan eylemi haklı göstermek için sebepler üretecektir aldatan kişi.
  2 ... kahraman arketipi
 • günün şarkısı

  3825.
  https://www.youtube.com/watch?v=CAiLgtARjOI+
  2 ... kahraman arketipi
 • yurdum insanının en büyük sorunu

  13.
  yarı cahil olmaları. cahillerden bile daha tehlikelidirler, zira cahil bir şey bilmez. ancak yarı cahil tam bilmeden bildiğini zanneder.
  1 ... kahraman arketipi
 • günün sözü

  10224.
  ve anladım ki bir olmayı ne kadar istesek de aramızda her zaman bir mesafe kalıyor. Sonra senin kırmızı ve kahvenin tadı ile ilgili deneyiminin benim kırmızı ve kahve deneyimimle çok farklı olabileceğini ama bunu hiçbir zaman bilemeyeceğimizi düşündüm.

  yalom'un günübirlik hayatlar kitabından.
  2 ... kahraman arketipi
 • kendini ifade edebilmek

  4.
  çok kitap okumak, medeni cesarete sahip olmak, duyguları ve kendinizi tanımakla mümkün olabilir. zira insan olaylar karşısında salt tepki gösteren değil, onların oluşmasını sağlayandır. bir şeyi sırf entelektüel gözükmek için uzatmaktan bahsetmiyorum. gerçek duygu ve düşünceleriniz kısa şekilde ifade etmekten söz ediyorum. 'bana böyle davrandığında üzgün hissediyorum' demeyi bile başaramıyor kimisi.

  duygularınızı ifade edin ki sonra kırılan, incinen taraf olmayın.
  3 ... kahraman arketipi
 • herkesin sevdiği şeyleri sevmemek

  41.
  güzeldir. kendinize has zevkleriniz olduğunu gösterir. benim dinlediğim müzikleri, okuduğum kitapları sevmezler mesela, bu beni üzmez. daha da mutlu eder, çünkü birbirimizden farklı olmazsak, hayatın ne eğlencesi kalır ki.
  3 ... kahraman arketipi
 • günün şiiri

  2841.
  Bırakın ince kavak seslerini şehrin içinde
  paralar yaşlı kızların koynunda yatarken
  bırakın köprülerin üstüne yağmur
  ve basma perdelerden lânet bize.
  Şaşılacak bir dünyada yaşamaktı; öğrendik
  şimdi külçeler yüklüyüz şaşılacak bir biçimde
  külçeler yüklüyüz ve çıkmak istiyoruz yokuşu
  Sokaklar gittikçe katı bizim adımlarımıza
  peşimizde bütün bahçeleri boşaltan ter kokusu
  yankımız soyunup sevap rahatlığı alınan yataklarda
  yürek elbet acıyor esvap değiştirirken
  bizden artık akması beklenilen kan da aktı
  kovulduk ölümün geniş resimlerinden.
  Efsanelerden kovulduk
  kan ve demir kelimeleri söyleyince
  elbiseler içindeyiz, şehrin içinde
  önümüz iliklenmiş, ayakkaplarımız bağlı
  kimsenin uykusunun fesleğen koktuğu yok
  altıkırkbeşte vapur ve sancı geç saatlerde
  eski savaşçılar vesair geçmiyor bulutlardan
  çiçek alıp eve götürüyoruz
  bunun bir delilik olduğunu bile bile
  en ıssız duyguların ucunda karakollar
  asmaların altı tuzak ve tuzak caddelerde
  külçeler yüklüyüz, çıkmak istiyoruz yokuşu
  gözler kısılıp bakılıyor bize.
  Biliniyor
  bizim mahsustan yaşadığımız
  biliniyor
  şarkıların sırası bizde
  biliniyor
  hayat bizden razıdır
  biliniyor
  otların sarardığı yerlerde güneş
  kurşunun değdiği tende heves kalmıştır.

  ismet Özel-tahrik
  1 ... kahraman arketipi
 • gecenin tablosu

  19.
  gecenin tablosu

  karl briullov-genseric sacking rome(455)

  batı roma imparatorluğunun ayaklanmalar ve izlenen kötü politikalar sonucunda 455 yılında vandallar tarafından yıkılmasını işleyen tablo. şehrin yağmalandığını kadınların ve çocukların kaçırıldığını görebiliyoruz. o dönemde atilla'nın saldırıları da yoğun olmasına rağmen atilla ölünce imparatorluk biraz rahatlamış. ancak vandalların baskısı devam edince roma imparatoru kızını, vandal kralının oğlu ile evlendirmeye karar vermiş.

  o dönem güçlü bir politik güç olan senatör petronius maximus roma içinde kendine asker toplayıp imaratorluğa ihanet etmiş. kralı ve oğlunu öldürüp kralın karısını rehin almış. nitekim imparatoriçe "licinia eudoxia" 455'de vandal kralı genseric ve oğluma bir mektup göndererek onun roma'ya ordusu ile gelip kendisinin ayaklanmacı petronius maximus'dan kurtarmasını istedi.

  vandalların şehri işgali karl briullov tarafından bu şekilde işlenmiş
  3 ... kahraman arketipi
 • yeni şeyler getiriyorum