• gecenin oyun müziği

  26.
  https://www.youtube.com/watch?v=BKWtwJ38EjE +
  #36687271 :)
 • popüler olmayan sözlük yazarlarının yazma amacı

  932.
  popüler olan yazarların entrylerini okumak için giriyorum. her gün yeni bir şey öğrenir oldum sözlük olmasa boynumuza fular takıp gezemeyeceğiz.
  #36686890 :)
 • en yakındaki kitabın yazarı

  10172.
  yalom
  may
  sartre
  saffet murat tura
  freud
  deluze
  Andrzej Sapkowski
  lacan
  zizek
  horney
  tahir özakkaş
  maslow
  frankl
  jung
  Merleau-Ponty
  husserl
  geçtan
  edip cansever
  turgut uyar

  oyş bayağı tatmin oldum.
  #36686840 :)
 • şuan ne dinliyorsun

  32.
  https://www.youtube.com/watch?v=4zAThXFOy2c +
  #36686776 :)
 • aşırı derecede mutsuz olan kişilere tavsiyeler

  49.
  bir şeyleri anlamlı hale getirmek için birazcık çaba gösterin. zaman öldürmek ve gerçekten yaşamak arasında bir uçurum vardır. insan hep erteler hayatı, dünyada en çok kendisini sevmesine rağmen en az kendi fikirlerine değer verir.

  ancak hayat o kadar kısa ki, boş geçirdiğimiz her dakika biraz daha yaklaşıyoruz mutlak sona. böyle olmasına rağmen, kimse kimseye nasıl dolu dolu yaşayacağını söyleyemez.

  insan bir anı en iyi şekilde nasıl doldurabileceğini, yine kendisi bilir. ne kadar çalışırsak çalışalım, ideal bir yaşama asla ulaşamayabiliriz.

  çünkü o noktaya vardığımızda, beğeneceğimizin garantisi yok. o zaman neden erteleyelim hayatı, şu an varken gelecekte veya geçmişte neden takılıp kalalım.

  edip cansever'in bir dizesinde şöyle yazıyor; ' mutlu da olsa insan mutsuz da her an yeniden yaratabilirmiş kendini'

  insan her an kendini yeniden yaratır. işte bu yüzden şimdide var olan, sorumluluğunu alan her birey özgür ve dünya içinde oldukça yalnız olmasına rağmen yaşamaya değer bir şeyler bulacaktır.

  zira hayat mutlu olmaktan ibaret değildir, asla da olmamıştır.
  #36686481 :)
 • gecenin şiiri

  11932.
  http://video.uludagsozluk.com/v/gecenin-şiiri-171648/  ben ölüyorum sevgilim, sen bir el daha oyna...
  #36686079 :)
 • irvin d yalom

  62.
  iyi bir doktor, aynı zamanda iyi bir romancıdır. psikiyatr olarak çalışmaya başladığında, akciğer kanseri hastaların ölüm korkusu yüzünden depresyona girdiklerini ve onların zamanından daha erken öldüklerini gözlemlemiştir. bunun sonucunda ölüm korkusunu aşmak amacıyla hastalarıyla yaptığı görüşmelerde varoluşçu psikolojiyi kullanmıştır. bu terapilere, ölüm terapisi ismi de verilir. ölümcül hastalığı olan kişilerle yapılan bu çalışmalar; zamanları azalsa bile hayatın anlamını kaybetmediğini öğretmeyi amaçlar. sorumluluklar ertelenmez, istekler gerçekleştirilir, her anın bir değeri vardır. ancak buradaki isteklerin gerçekleşmesi bencil bir anlayıştan çok insanları mutlu etmeyi de içeren, her davranışın sonuna kadar bilincinde olarak yaşamaktır.

  'ölüm doğumundan itibaren insanın kaçınılmaz kaderidir' der yalom. bunun sonuna kadar bilincine varmak, insana şuurunu kaybettirir. fakat birazını bile kavrayıp, bir şeyleri ertelemeyi bırakırsak işte o zaman kendimiz olma şansını yakalayabiliriz.

  bütün eserlerini ölüm, yalnızlık, özgürlük, sorumluluk gibi temaların üzerine kurar. aslında modern ülkelerde oldukça gelişen bir alandır varoluşçu psikoloji.

  ancak danışanları da bu konuda boş kişiler değildir. bizim ülkemizde gerek ruh sağlığı alanında çalışan insanlara karşı oluşan ön yargılar, gerekse sosyo kültürel seviyenin düşüklüğü varoluşçu psikoloji alanında çalışmanın insanın kendisinden başka kimseye yarar sağlamayacağını düşündürüyor bana. keşke amerika'da yaşasaydım.

  son zamanlarda işi çok fazla ticarete döktüğünü gözden kaçırmak mümkün değil, biraz paragöz bir adamdır.

  bu arada şunu belirteyim meslek etiği açısından vakalar 'gizlilik ilkesi' gereğince kimseyle paylaşılmaz. ancak yalom kitaplarındaki vakaların birçoğunun isimlerini değiştirir ve her danışandan bunları yayınlamak için izin alır. amerika'da bu işin hukuki boyutu oldukça gelişmiş olduğundan, böyle şeyler sınır aşımına girebiliyor.

  (bkz: #35754789)
  #36678469 :)
 • günün sözü

  9655.
  "Bazen sahip olmadığım hayatın yasını tuttuğumu düşünüyorum. "

  Günübirlik Hayatlar, Irvin D. Yalom

  ve sonra hayat geçip giderken, bir düşün peşinde zamanı çarçur ediyorsun.
  #36678287 :)
 • günün film müziği

  46.
  https://www.youtube.com/watch?v=yGnfFW-vyzU +
  #36678029 :)
 • sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkı

  45.
  http://video.uludagsozluk.com/v/sözlük-yazarlarının-şu-an-dinlediği-şarkı-171604/

  #36677938 :)
 • öldürmeyip süründüren şeyler

  513.
  can sıkıntısı.
  #36677427 :)
 • the witcher

  15.
  aslı kitap serisidir. ancak ülkemizde ana dilinden çevirecek biri olmadığı için, ingilizce dilinden telif hakkı vermedikleri için,son olarak almanca'dan çok geç bir zamanda çevrilmiştir. 2. oyunu oynamış biri olarak kitabı daha güzel bulduğumu söylemeliyim.
  #36677146 :)
 • geceye bir freud sözü bırak

  45.
  kitaplarım ve yayınlanan makalelerimi okumayıp sözlerimi bilseniz ne olacak.

  sigmund freud.
  #36677061 :)
 • cinsel ilişkiden sonra gelen soğuma hissi

  7.
  özellikle erkeklerde daha çok meydana gelir. sebebi cinsel ilişki sırasında yoğun miktarda enerji harcanmasıdır. bu yüzden ilişki sonlandığında, tekrar cinsel enerji toplamak büyük zaman alır.

  cinsel davranışın arkasında yatan hem ruhsal, hem de o davranış için gereken fiziksel enerji ilişki bittiği sırada büyük oranda azalır. ancak kendinizden tiksinti derecesinde bir şeyler hissediyorsanız, bunun kökeninde bir patoloji yatıyor olabilir.

  eğer cinsel ilişki, ruhsal yapıdaki başka bir bastırmanın ödünlemesi( yani doyurulmayan başka bir istek, sevgi/ ilgi açlığı gibi) ise zaten ilişkinin amacı bir telafi olduğundan, arzunun yöneltildiği davranış/nesne yanlış olduğundan dolayı böyle bir problem ortaya çıkıyor olabilir.
  #36677039 :)
 • history channel

  65.
  https://www.youtube.com/watch?v=sqwwDc5eZbM +
  #36676629 :)
 • kadınları çekici yapan detaylar

  3200.


  entelektüel, sade ve karizmatik hanımefendiler olmaları. (bkz: slyvia plath)
  #36676217 :)
 • cinden korkup gece ışığı açık bırakan insan

  4.
  çocuklukta yaşadığı travmatik bir olay olabilir. genelde bugün bize değersiz gibi gelen, bilinçdışının dehlizlerinde unuttuğumuz detaylar, orada ve o zaman yaşamı belirleyici, oldukça önemli yaşantıları barındırırlar.

  saygılar.
  #36676098 :)
 • bilgi içerikli entry

  549.
  değeri bilginin çeşidine göre değeri değişecektir. 'yer çekimi vardır ' minvalinde bir girdide bilgi içerikli sayılıyor. bana göre benim anlattıklarım çok önemli.

  'tmm mı :S'
  #36676076 :)
 • mu uygarlığı

  15.
  içinde yaşadığımız dünya çeşitli gizemlerle doludur. büyüler, ejderhalar, elfler, cüceler ve mu kıtası bu gizemlerin sadece bir kısmı. eğer sizde inanırsanız belki bir gün o kıtaya gidebilirsiniz.

  giderseniz selamımı söyleyin, iyi geceler.
  #36675940 :)
 • sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  15052.
  bir insanı kendi düşünceleriniz içerisinde anlamlandırmaya çalışırken, ona dair kafanızda yaratmış olduğunuz bir imge oluşur. yanınızda olmayan her insan için, onu düşündüğünüzde gözünüzde bir imge canlanır. babanıza dair güzel bir anıyı düşünün. daha sonra bunun tam tersi kötü bir anıyı hayal edin.

  işte burada kafanızda iki farklı baba canlanacaktır. ve siz o iki farklı imge üzerinden o insanı değerlendirmeye, hatırlamaya başlayacaksınız. bu da yanınızda olmayan her insan için yarattığınız farklı imgeler var demektir.

  ancak bu imgeler hiçbir zaman o kişinin tam olarak gerçeğini yansıtmaz. insanların genel olarak düştüğü hata, bir insanı kendi zihinleri içerisinde sınırlandırırken onu indirgemeleri, çabuk yargılara varmalarıdır.

  ancak davranış bilimleri ile uğraşan biri olarak, insanı anlamlandırmaya çalışırken bütün dogmatik düşünceleri yıkmanın ve yeni baştan her bireyi biricik olarak görmenin, daha doğru olduğu kanısındayım.

  bütün sınıflamalar, kategorize etmeler bize ön bilgi sağlasa da, insanı ele alırken sonsuz potansiyeli ve asla sınırlandırılamayacak bir yapıyı incelediğimizi unutmamak gerekir.
  #36666139 :)
 • yeni şeyler getiriyorum