• sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  17938.
  bir insanın ötekini toplumun kafasının içinde yaratmış olduğu bir takım kavramlarla tanımlamasını doğru bulmuyorum. belki nicelik temelli bilimsel bir alanda bu tanımlamalar yetkin kişilerin işini kolaylaştırıp analiz ve teşhis süresini kısaltıyor olabilir. ancak sosyal anlamda iyi ve kötü, güzel ve çirkin, normal ve anormal ayrımını sürekli yapıyor olmak; insanın kendisi gibi olmayanı dışlamasından ibarettir.

  alain badiou sonsuz düşünce kitabında şöyle yazmış;" çoğunlukla kötülüğün yalan, cehalet, ya da ölümcül bir budalalık olduğu söylenir. oysa kötülüğün koşulu bir hakikat sürecidir daha ziyade. ancak karar verilemez noktasında bir hakikat aksiyomu(apaçık olan) ayrıt edilmez noktasında bir hakikat yolu ve adlandırılamayan noktasında bir adlandırma zorlaması varsa vardır kötülük. bu nedenle de bir hakikatin etiği, kendi güçleri konusunda takınacağı ihtiyat tavrından ibarettir bütünüyle. son olarak, kötülük her şeyi söyleme arzusudur. "

  ve bence iyi içinde aynı şey geçerli. sürekli adlandırmaya çalışarak, ötekinin hakikatinden kaçınıp onu iyi sıfatının içinde değerlendiriyor olmak, insanı analiz edip onun gerçekliğini tam mÂnası ile kavramaktan uzaklaştırır bizleri. çünkü mesele tanımları nasıl yaptığımız değil, değişkeni sabit kılmaya çalışıyor olmamız.
  13 -3 ... kahraman arketipi
 • beğenilmemek

  42.
  özsaygısı yüksek insan için çok da sorun olmayan durum. beğeni ve onaylanma kavramlarını sık sık karıştırıyoruz, gerek insan gerekse ortaya konulan bir iş olsun beğenilmediğinde o işin veya kişinin değerinden bir şey eksildiği geliyor hemen aklımıza. aynı şekilde toplum tarafından yüceltilen bir olgu, kavram veya kişi varsa kendi analizimize tabi tutmadan beğenmeye meyilli oluyoruz onu.

  sözün özü beğenilmeyince sizden bir şeyler çalındığını veya eksildiğinizi düşünmeyin. insanın özünde yatan gerçek değerini kavramak zordur. herkes, herkesin sırrına erişmek yaşadığı hayat kavgasına tanık olmak zorunda değil. kendinizi seviyorsanız, başkası için farklılaşma mücadelesine girmeniz yersiz. sallayın gitsin.
  11 -1 ... kahraman arketipi
 • kadının yoksa cebinde parası amıdır kumbarası

  29.
  insanı niteleyen sahip olduğu cinsel kimliği veya yönelimi değil davranışlarıdır. haklı olduğunuz bir davayı bile savunuyor olsanız uzlaşma yerine sürekli olarak çatışma yolunu -nefret söylemlerini- benimserseniz o davada haksız duruma düşmeniz kaçınılmazdır. madem türkiye'de böyle bir düşünce hareketi başladı o zaman enerjinizi pankartlara küfür yazıp erkekleri rahatsız ettiğinizi düşünmeye harcayacağınıza; feminizm nedir, ne değildir, nasıl doğmuştur, öncüleri kimdir, kaç türü vardır, toplumsal cinsiyet rolleri, cinsel kimlik, cinsel yönelim gibi kavramlarla bağlantısı nedir bunları açıklamaya harcayın.

  bu ülkede verdiğiniz mücadelenin erkeklere karşı olduğunu düşünüyorsunuz ama öyle değil. feminizm, bu coğrafyada öncelikle kadının kadın karşısında verdiği bir mücadele. o güruha dahil olmayan gerçekten bilgi ve fikir anlamında üstün, neyin mücadelesini verdiğini bilen feministleri tenzih ederim.
  7 -1 ... kahraman arketipi
 • yazarların güzel kadın anlayışı

  72.
  gönle de göze göründüğü kadar hoş gözüken, yanınızda yürüdüğünde içinizde dünyaya karşı durma isteği uyandıran, canınız sıkkın olduğunda sizi nasıl iyileştirebileceğini bilen, yeri geldiğinde sessiz ve yalnız var oluşunuza saygı duyan, düştüğünüzde elinizden tutup kaldırmak için sizinle birlikte düşmeyi göze alan, gözünün içine baktığınızda ruhunun şarkısı sizden başkasını söylemeyen kadın, en güzel kadındır.
  16 -1 ... kahraman arketipi
 • yazarlar bu gün kendileri için ne yaptı

  13.
  hava güzel olduğu için çıkıp altı kilometre yürüdüm. sonra eve gelip kahve yaptım ve cogito dergisinin şiddet isimli sayısına göz gezdirdim.
  10 -1 ... kahraman arketipi
 • gecenin şiiri

  12324.
  yürüdükçe arka cebinden tanrıyı düşürdü
  gelincik tarlalarının başladığı yerde öldü annesi /paslı bir sarıydı saçları
  şakakları ıslak
  sırtı göl
  gölgesi yok idi
  sıcak idi
  biyerleri egzama idi
  kudüse indi
  gecenin midesi bulandı
  tenleri renksiz ölüler görüp odasına geçecekti
  epiphanesi gördü ansızın
  sanki galatlılar yürüyordu
  şölen vardı
  kulakları uğulduyordu
  gümüş kalkanlı makedonlar yürüyordu önleri sıra
  epiphanes tuhaftı
  kölelerle şakalaşıp
  fakirlerle yemek yiyor
  tekrar tahtına çıkıyordu
  bol, kırmızı mantolar giymişti galatlar
  sonra kedi miyavladı
  karnım acıktı
  dalmışım.

  şenol erdoğan-iz
  7 -1 ... kahraman arketipi
 • susmak

  684.
  az konuşup çok dinlemek her zaman övülür. ancak bunun için sözü dinlenmeye değer kişilerle iletişim kurmak gerekir ki sayıları yok denecek kadar azdır. en iyisi sesinizi çıkarmanız hakkınızı aramanız gereken yerde konuşmak, kelimelerin bir şey ifade etmediği yerde ise susmaktır. susmak sanılanın aksine bir eylemsizlik hÂli değil, sadece olaylara karşı farklı bir duruş sergilemektir. çünkü her şeyi ifade edebilmek için yeterince kelime yoktur dünyada.
  10 -3 ... kahraman arketipi
 • siniriniz bozulunca napıyorsunuz

  79.
  çabuk parlayan biri olduğumdan genelde durum o raddeye geldiğinde iş işten geçmiş oluyor. ama sinirlenmeye yakın olduğumu hissedersem bulunduğum ortamdan uzaklaşıyorum. içimdeki vurdulu kırdılı sesler, " sağı solu yık kahraman " diye fısıldasa da zamanla bu duruma alışıp o sesleri dinlememeyi öğrendim. öfkelenince kişi kendisine zarar veriyor en çok, en iyisi kimseyi öfkenizin hedefi haline gelecek kadar kÂle almamak.
  9 -1 ... kahraman arketipi
 • affetmek

  237.
  kibri ve kini yenip yolun başlangıcına değil sonuna odaklanmak, geçiciliği tescillenmiş bu hayatta kimsenin size kötülüğü şiar edindirecek kadar değerli olmadığını kavrayabilmektir. iç huzuru sağlamak, geçmişe takılıp kalmamak için insan affetmelidir. çünkü kin tutmak düşmanlık beslediğiniz kişiden ziyade size zarar verir. kötülüğü ve düşmanlığı taşımak onu ruhun bir parçası haline getirip özünüzde yatan kişiye zarar vermeye başlar. geçmiş deneyimler yeni yaşantılar için tecrübe sağlar bizlere. en büyük dersler mutlulukla hatırladığımız deneyimler üzerinden değil, kötü yaşantılarımız üzerinden çıkarılır. işte bu yüzden her işte bir hayır vardır deyip affedin, kim olursa olsun içinizde nefretle doldurduğunuz kafese koymayın onu. salın gitsin.
  6 -1 ... kahraman arketipi
 • fakirler neden isyan etmez

  20.
  Geceyi aç geçirip de kılıcına davranmayanın aklından şüphe ederim diye yazmış Ebu zerr. insan, insanın kurduğu düzene kulluk etmez. Ancak fakir bastırılır, eğitim imkanı verilmez ve yıllarca ayakta uyutulursa değil isyan, ağzından şikayet kelimesi bile duyamazsınız.
  14 -1 ... kahraman arketipi
 • ayak bileklerini göstermek

  24.
  örtülü çıplaklığın çekiciliği denen bir unsur var. yani çekici olmak için illaki açık saçık giyinmek şart değil. ayak bileği basit bir detay olarak kişide arzu yaratmayabilir fakat zarif bilekler geri kalan kısımlara dair merak uyandırır. hoşlanmanın birçok koşulu olduğunu düşünürüz genelde ancak bazen zarif bir duruş, kısa bir göz teması veya ortak bir ilgi alanı kişide arzuyu uyandıran unsurların başında gelir. ki bu davranış örüntülerinin büyük kısmı bilinç seviyesinde değil, bilinçaltındadır. zira en temel arzuların doğduğu kısım bilinçaltı olduğundan, karşıdaki insanı neyle özdeşleştirip çekici bulduğumuzu büyük oranda bizim için karanlık kalan bir noktadadır.

  çoğu insan," onun neyini sevdin" sorusuna mantıklı bir cevap vermekten uzaktır. gayet normaldir bu, çünkü aşk ve sevgi gibi kendiliğinden gerçekleşen fenomenlerin belirli bir sebebi olması gerekmez. eğer bunun için bir liste hazırlayıp mantıklı cevaplar sunmaya çalışıyorsunuz o sevgide çıkarcı bir yan olduğu kesindir. ancak bütün kötü özelliklerine rağmen birine duyulan sevgi, tamamen içgüdüseldir ve saftır.

  o değil de konu buraya nasıl geldi acaba.
  15 -1 ... kahraman arketipi
 • in gowan ring

  2.
  bobin jon michael eirth tarafından kurulan amerika'lı folk müzik grubudur. şarkılarında natüralist çizgide melankolik bir temayla evren doğa ve yalnızlık gibi konuları işlerler. parçalarının her notası ruhun farklı bölgelerine nüfuz ederek insanı bir düşten ötekine sürükler. paylaşmaya tereddüt ettiğiniz gruplar vardır, sadece size ait olsun istersiniz. işte in Gowan Ring o gruplardan bir tanesidir.

  https://www.youtube.com/watch?v=JT-WHVU6L-0+
  6 -1 ... kahraman arketipi
 • yas

  54.
  sevdiği insanı kaybeden bireyin ondan arta kalan anılara tutunup özlemini ve yoksunluğunu gösterme biçimidir. yas süreci söylenmek isteyip söylenemeyenler, keşkeler ve pişmanlıklarla doludur. ölüm gibi durumlarda kaybedilenin geri alınması mümkün olmadığından bireyin yaşadığı nesne kaybı, kendi kendine hesaplaşmaya doğru evrilir ve içten içe onu yeyip bitirmeye başlar. fakat her şeye merhem olan zaman yas sürecine de yavaş yavaş alıştırır kişiyi. yaralar sarılır, güzel anılar yÂd edilir. insan yaşadığı sürece sevdiklerini kaybetme ve onların yasını tutma olasılığıyla karşı karşıyadır, ta ki kendi sırası geldiğinde bu dünyadan göçüp gideceği an'a kadar.
  6 -1 ... kahraman arketipi
 • kendi kendine gülmek

  150.
  kişiyi içinde bulunduğu negatif ruh halinden çıkaran, hayatla dalga geçercesine bütün olumsuzluklara rağmen direnebilmenin büyüsünün ne kadar güzel olduğunu gösteren davranıştır. aklın her eylemde mantık arama çabaları sonucunda sürekli olarak bir şeylere anlam yükleyip elinizde kalanın kocaman bir saçmalıktan ibaret olduğunu anladığınızda, deliliğin tatlı ayartısına kapılıp kendi kendinize gülmeye başlarsınız. yaşamın bütün olumsuzluklarına, önünüze çıkardığı engellere rağmen gülebilmek bu koca saçmalığın içinde hayatta kalmaya değer bir şeyler bulabildiğinize delalet eder. çünkü gülmek dünyadan kaçtığınızı değil, bilakis ona meydan okuduğunuzu gösterir.
  12 -1 ... kahraman arketipi
 • anın görüntüsü

  32784.
  anın görüntüsü

  Sonsuz zamanın içinde güneşli bir bahar günü.
  34 -7 ... kahraman arketipi
 • gerekmedikçe kimseyle konuşmayan insan

  6.
  konuşma bir eksikliği gidermek, bir gerekliliği yerine getirmek için yapılır. söyleyecek çok fazla cümlesi olan ve sürekli konuşan insanların anlatıyor olduklarının bir o kadar az olduğunu fark ettiğinizde yerli yersiz konuşmanın ne kişiye ne de çevresine fayda sağlamadığını görmüş olursunuz.

  insan söz konusu olduğunda genelde asıl anlatılmak istenen duygu kelimelerin arasında boğulup gider. kendi gerçekliğimizi görecek kadar iyi analizciler olmadığımızdan değil, kendimize çok iyi yalan söyleyebildiğimiz için.
  11 ... kahraman arketipi
 • çocukluk dönemi sanrıları

  1123.
  ayı canlı zannederdim. gece vakti arabayla yolculuk yaptığımız sırada tepede ay varsa bizi takip ediyormuş gibi gelirdi. çocuklar belli bir yaşa kadar canlı ve cansız ayrımını kesin çizgilerle yapamazlar. tabi bu düşüncemde le voyage dans la lune filmini izlememin de etkisi büyüktü sanırım.
  12 ... kahraman arketipi
 • yazarların şu an dinlediği şarkılar

  45148.
  https://www.youtube.com/watch?v=D9KCqItgmxk+

  armand amar
  7 ... kahraman arketipi
 • iyi biri olmanın bir işe yaramaması

  3.
  iyi biri ifadesi benim nazarımda hiçbir şeyi tanımlamıyor. çok yavan, dünyayı ikiye böldüğünüzde yarısı iyi biri olarak tanımlayabileceğiniz kişilerle doluysa iyi biri olmanın hiçbir halta yaradığı yok demektir.
  14 -1 ... kahraman arketipi
 • iz bırakan kitap cümleleri

  8104.
  Hiçbir şey, gecenin gündüzü izleyişindeki, her zaman aynı ama hiçbir zaman önceden kestirilemeyen biçimler bütünü kadar esrarlı değildir.

  Hüzünlü dönenceler
  10 ... kahraman arketipi
 • yeni şeyler getiriyorum