• gerçek bir nasılsın duymak

  4.
  cevabını duymak istemediği soruları sormaz insanlar, itinayla kaçınırlar sonuçlarından. bazen de cevabını bildiğiniz için sormaya ihtiyaç duymazsınız. sözcüklerin çok fazla yer edinmediği ilişkiler vardır. anlatmaya ihtiyaç duyduğunuzda ne anlatacağınızı gözlerinizden anlayan insanlar. çoğu zaman bir alışkanlık gibidir bu. nedenini öğrenirsiniz davranışlarının, sessizliğini dinlemek huzur verir size. sabah ilk iş neden camdan dışarı baktığını, yaşlı insanları görünce neden hüzünlendiğini, haksızlığa karşı neden bu kadar öfkeli olduğunu, adalet anlayışının ona neler kaybettirdiğini, soğuk havaları neden sevmediğini bir şekilde bilirsiniz. istencini kendi istenciniz haline getirecek kadar seversiniz bazı insanları.

  böyle dostlukları yakalamak, bitiyorsa tamir edip kurtarmaya çalışmak, ayakta tutmak lazım. hÂl yaşıyorlarsa tabi.
  10 ... kahraman arketipi
 • yazarların şu an dinlediği şarkılar

  45422.
  https://www.youtube.com/watch?v=8Dw3l3a3y04+

  Ice tree.
  6 ... kahraman arketipi
 • öfke

  200.
  insanın en büyük zaafı, gölgenin içinde fokur fokur kaynayan ucu bucağı olmayan sonsuz bir uçurum. kontrolü en çok çabuk kaybedilen duygu. kırılan bir camın, parçalanan bir telefonun, duvara atılan bir yumruğun telafisi oluyor da kırdığınız kalplerin sizde yarattığı vicdan azabı geçip gitmek bilmiyor. kalbini kırdığınız insan sizi affetse bile siz kendinizi affedemiyorsunuz. bu hayatta insanın en büyük mücadelesi kendisine karşı verdiği mücadele, en çok kırdığı kişilerde sevdikleri. 'öfkeyle kalkan zararla oturur' bunu hangi Âlim söylediyse çok doğru söylemiş. zaman değişse de bazı duyguların sonuçları değişmiyor çünkü.
  6 ... kahraman arketipi
 • gecenin şiiri

  12352.
  ay farzındayım
  tırnaklarımın arasına dünya birikti
  kimseye koyduğum ad da yok
  ve bu gece
  ilçeyken il oluveriyor yalnızlığım

  elinden tutup yeğeni acıyı
  parkta gezdiren bir dayı gibiyim
  her yanımda jilet yaraları
  annem ölmüş bunu babam yeni söylüyor

  telefon kulübelerine yaslanıp ağlıyorum
  neden aramadım ben hiç seni
  ama neden ben seni,
  kaçarken sise takılmış ellerim hep kopmuş
  kokuşmuş içimde daha dün gebermiş serseri

  kim bilir çocukken öptüğüm kızın yüzü şimdi ne halde,
  şimdi ne halde öldürdüğüm sinekler geçen ve evvelki yaz
  hani saçlarına konmuşlardı da daima bağırmıştık
  daima hıçkırmıştık: aşka niye karşı konmaz? !

  tedavisi mümkün değil bu hırçın tutkunun
  denize, balığa hükmeden kaptanken bir de hele,
  ayrılık, bir kedinin gözünün kanlanması
  artık mümkün değil aşka müdahale!

  örneğin biraz da trajediden bahsedelim
  ameliyatla şair oldum ben, ameliyatla yalnız kaldım
  diz çöktü çocukluğum cerrahın önünde:
  kurtarın lütfen onu, ben onsuz ne yaparım? !

  türkçe, bence sözlüğün üstüne
  konuyor bir irinli tüy sessizce
  ilçeyken il oluveriyor yalnızlığım

  Küçük iskender
  4 ... kahraman arketipi
 • asla mutlu olamayacak insanlar

  548.
  mutluluğu arayıp duran insanlar. o kadar aramaya dalmışlar ki mutlu olduklarını bile fark etmiyorlar bazen. hem hüznün bir ağırlığı vardır bu hayatta, herkes kavrayıp taşıyamaz o ağırlığın yükünü.
  8 -3 ... kahraman arketipi
 • bir kadını çekici yapan şeyler

  19.
  sizin yanınızda kendisi olabilmesi yeterli. fiziksel açıdan bakıyorsak beyaz teni ve zarif elleri olabilir.
  8 ... kahraman arketipi
 • rimbaud okuyan bir kadına aşık olmak

  1.
  depresyon ve kaygıyla perçinlenmiş bir cuma akşamı polisin bile uğramaya cüret etmediği kale içi sokaklarında biranızı yudumlayıp eve doğru yol alırken aklınızın bir köşesine takılıp beyninizde venüs gezegeninden dünyaya doğru düşüyormuşçasına bir his yaratan durumdur. aklınıza Arthur Rimbaud'nun duyum şiiri takılır ve sevdiğiniz kadının kulağına şu kelimeleri mırıldanmak istersiniz; 'Ne bir şey düşünecek, ne bir laf edeceğim; Ama sonsuz bir sevgi dolduracak içimi; Göçebeler gibi uzaklara gideceğim; Mes'ut sanki yanımda bir kadın varmış gibi.'

  sonra birden onunla karşılaşırsınız sokakta. rimbaud okuyan kız oradadır. sökmek bilmeyen şafaklarda, ağır dumanlı kahvelerin tütün kokularıyla bezenmiş adamların yorgun gözlerinden öğrendiğiniz hayatın inceliklerinden bahsetmek istersiniz ona. ancak zaman buna izin vermez, ölüm kaygısıyla eskittiğiniz gecelerin, buram buram hüzün kokan kentlerin ve içinizde barındırdığınız bezgin coğrafyaların gırtlağınıza bastırılan ham, katıksız acısıyla yürümüye devam edersiniz.

  geçip gider yanınızdan. umursamaz. hoyrat yaradılışlı kadınların gözlerinden ruhunuza doğru akan çavlanın, hayatın anlamını sorguladığınız ömrünüzün tamamını geçirdiğiniz şehrin felaket gibi üzerinize doğru koşuşturan sokaklarında yeni bir yalnızlığı kovalamak düşer size de.

  delice akan kanınıza baharı ve anlamı derin şiirleri müjdeleyen hayat, sizden aldıklarını geri vermek niyetinde değildir.

  yeni bir sürgünün belirtisi hÂsıl olur gözlerinizde. ardınıza bile bakmadan gecenin içinde kaybolursunuz.

  elveda rimbaud okuyan kız...
  6 ... kahraman arketipi
 • anın görüntüsü

  32624.
  anın görüntüsü
  15 -3 ... kahraman arketipi
 • hayattan beklentisi kalmayan insan

  34.
  yaşıyor olmak bile bir beklentinin sonucu değil midir. bazen hayat istediğimiz şeyleri önümüze çıkarmaz. önemli olan her zaman kazanmak değil, kazanmak için nasıl bir mücadele verdiğimiz. çünkü izlediğimiz yol bizi değiştiriyor, farklı biri yapıyor. sırf bu değişimi yaşamak için kaybetmeyi umursamayan insanlar var. onların bıraktığı soluk izleri takip edip, fikirlerini anlamaya muvaffak olunca diğer her şey önemini yitiriyor. değişmek, değiştirebilme gücüne sahip olmak güzel şey.
  6 ... kahraman arketipi
 • mens rea

  7.
  bilerek ve isteyerek yapılan, kasıtlı suç anlamlarını taşıyan kelime. aynı zamanda çok sevdiğim bir yazar dostum. bu ismi neden seçtiğini fark etmem biraz zamanımı aldı. kendisini takdir edip, sevdiğimi her zaman belirttim. çektiği acılara saygı duyuyorum, yaşadıklarını yaşasam belki ben onun kadar dirayetli olup ayakta kalamazdım. ancak o her güçlüğün üstesinden gelmiş, önüne ne çıkarsa savuşturmuş ve hÂl bir yerlerde durup hayata gülümseyerek insanlara yardım edebiliyor. insanlardan hazzetmediğini söylüyor ama yalan. merhametli, şefkat içine işlemiş kendinde olmasa bile her zaman paylaşmaya hazır.

  bu hayatta kimse ideallerinden vazçgeçirmesin seni, yapamayacaklarını biliyorum fakat gün olur da sıkıntıya düşersen bu dediklerimi hatırlarsın. kimsenin seni sınıflamasına, tanımlamasına izin verme kendini bir kategoriye koyup aşamayacağın duvarlar örme etrafına.

  ve sevgili dostum, umarım güzel yüreğin kadar iyi bir hayat yaşarsın. sevgiler ve saygılarla.

  not: oyunlarda kazandığı da bir yalan, ben kazanıyorum hep.
  3 -1 ... kahraman arketipi
 • özgür olduğuna inanıyor musun

  56.
  kültürün insanda yarattığı etkinin farkındayım. değiştiremeyeceğim bir takım bilinçdışı edinimler de muhakkak var. ancak bunu aşmaya çalışıyorum, insan kültürün kaçınılmaz sonuçlarını kabul ettikten sonra kendi değerlerini yaratmaya çalışabilir. ve bunu büyük ölçüde başarmak ne kadar istediğinize bağlıdır. hakikati dış dünyada arayıp duruyoruz, ancak ne zaman onun bir parçası olduğumuzu kabul edeceğiz? bizi böylesine doğadan, özümüzden uzaklaştıran şeyin kendi ellerimiz ile yarattığımız sistemler olduğunu ne zaman göreceğiz?

  işte insan bunun farkına varmaya başladığı yerde özgürleşmeye de başlamış olur.
  4 ... kahraman arketipi
 • günün metal şarkısı

  33.
  https://www.youtube.com/watch?v=SXwku4hxqhY+

  Wintersun - Darkness and Frost & Time
  3 -1 ... kahraman arketipi
 • sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  17920.
  anlaşılmayı beklemek bir lüks, çoktan geçtim öyle mecraları. birinin ötekinin özünü kavrayabileceğini inandığım zamanlar vardı elbet, artık bunun asılsız olduğunu düşünüyorum. ancak anlamasak bile anlamaya çalışmanın, değer vermenin kendisi başlı başına güzel bir şey. önemli olan birine değer verdiğinizde bu değer ile ne yaptığı. çarçur ettiğinde üzülmem, bir şeyler eksilmez. ben yeterince çokluğa sahibim zaten.
  6 ... kahraman arketipi
 • soundcloud

  113.
  youtube'da bulunmayan, henüz keşfedilmemiş güzide eserleri içinde barındıran uygulama. aldığınız ses kalitesi de muazzam.

  https://soundcloud.com/marek_votruba/november
  7 ... kahraman arketipi
 • gecenin şiiri

  12345.
  Çocukluğumdan söz etmek isterim sana, eğer sıkılmazsan. Bir gün otururuz evde, ben sana hayatımı anlatırım dakika dakika. Kaç yaşımdaysam, o kadar yıl sürer konuşmam. Çay pişiririz. Çaydanlığa su yerine votka koyarız sen dilersen. Sonra da sen anlatırsın: Sevdiğin filmleri, sevdiğin parçaları, sevdiğin canlıları, sevdiğin... hep sevdiğin şeylerden konu açarsın. Ben sıkılmam. Ben seninle sıkılmamayı seni ararken öğrendim. Seni hayal ederken keşfettim sıkılmamanın azametini. Bir insan, bir insanı sıkamaz. Bir insan canı isterse sıkılır. Hacimler açarım sana içimde, dolman için, oraya akman için. Hacimler açarsın bana; çağlayarak gelirim. Endişelenmen gereksiz,

  Bir nedeni yok. Yalnızca öptüm.

  küçük iskender.
  10 -1 ... kahraman arketipi
 • hoşlanılan kadının diyar pala dinlemesi

  1.
  gecenin bir vakti derin düşüncelere dalıp diyar pala'dan yeşilimi ver şarkısını dinlerken akla gelerek hüzünlendiren olaydır. böyle bir eşref-i mahlukatın nasıl olup da sizi sevebileceğini anlamaya çalışıp bir yandan huşuyla kendisini seyre dalarken öte yandan herhalde bezm-i ezelde ruhlarımız yan yana gelmiş bir arada yaratılmışız diye düşünürsünüz. bir anda nietzsche'nin loue andreas salome'ye yazdığı mektuptan bir pasaj gelir aklınıza “Hangi yıldızlardan düşüp birbirimizi bulduk biz. Bu kadar düz bir cümlenin bu kadar karmaşık olmasına neden olan kadın.” diyerek serzenişte bulunursunuz kendisine.

  ancak makÛs talihiniz bir araya gelmenize izin vermemektedir. aranızdaki statü farkı bu işi zorlaştırmaktadır. sadece gecenin belli vakitlerinde diyar pala dinleyerek geçirdiğiniz birkaç saat dışında, hanımefendi zatın sizinle herhangi bir tür ilişkide bulunmayacağını anlayıp, yorgun gözlerinizle gün doğumunu izlerken, titreyen ellerinizle yaktığınız sigaradan derin bir nefes çekersiniz içinize.

  daha sonra diyar pala'nın muhtelif bir eserini dinlememeye ant içip, kadını bir daha görmemek için bulunduğunuz şehri sonsuza kadar terk edersiniz. içinize kapanarak Bodhidharma'nın izlediği yola dönüp kendinizi zen budizmine adamaya karar verirsiniz. acının ve alçalışların cehenneminden geçerken doğu felsefesinin içinizi huzur ile dolduran ahengine kapılıp, motorunuza atlayarak dağ bayır demeden gezip lcd kafasına benzer bu kafayı nasıl yaşayabildiğinizi sorgularken bahar aylarının hafifletici esintileriyle huzur dolu ruhsal bir yolculuğa çıktığınızı kavramış olursunuz.

  yaptığınız bu yolculukta bazen bir taşra kahvehanesine yolunuz düşer, tesadüf eseri radyoda diyar pala'nın sensiz yapamam parçası çalarak sizi eski günlere götürür. gözleriniz dolar, yaşlı amcaların desteğiyle oturduğunuz yerden kalkıp motorunuza atlar ve gün batımına doğru yola koyulursunuz.

  elveda diyar pala dinleyen kız...
  12 -2 ... kahraman arketipi
 • sözlük yazarlarının yaşam felsefeleri

  100.
  basit yaşamaya çalışıyorum. ufak tefek şeylerden keyif alıyorum. gün doğumunu izlemeye gidiyorum bazen sahile, uzun yürüyüşler yapıyorum. kafamı dağıtmak için yazıyorum, geleceği düşünmemeye çalışıyorum. şimdiki zamanda var olmaya gayret ediyorum. bir duyguyu asla geçiştirmeden, onunla sonuna kadar yüzleşiyorum. gerektiği zaman aklımı, gerektiği zaman sezgilerimi kullanıyorum. bu düşünceleri hayatıma uyarladığım zaman çabalamamanın verdiği huzur mutlu ediyor beni. her insan bir değer yaratmayı ve ona göre yaşamayı hak ediyor. başka türlü anlamsızlığı aşmak mümkün değil, bazen doğaya uyum sağlamayı bilmek lazım.
  14 ... kahraman arketipi
 • popüler olmayan sözlük yazarlarının yazma amacı

  941.
  amaçları okunmak ise ben birçoğunu okuyorum. yazmaya devam etsinler, böyle platformlarda önemli olan oylanmak değil, okunuyor olmaktır. her popüler olan nitelikli olacak diye bir şey yok. mütevazı, yazdıklarının arkasında duran yazarları daha çok seviyorum, tercih meselesi.
  20 -2 ... kahraman arketipi
 • yazmak

  225.
  bütün insanların yapması gereken aktarım yoluyla sağaltımı gerçekleştiren güzel eylemlerden bir tanesi. herkes gücü yettiğince duygu ve düşüncelerini bir yerlere yazmalı. illaki belli bir platformda paylaşılmasına gerek de yok, yazıyor olmak duyguyu içinde tutmaktan her zaman daha evla. birde edebi metin yazarlığı var tabi. örneğin şiir, yazın türlerinden en zor olanı. son zamanlarda oldukça revaçta olan bir tür. antoloji gibi platformlarda isteyen yazdığı şiirleri özgürce paylaşıp, kitlelere bunu sunabiliyor. ancak şiir yazmak ve şair sıfatını alabilmek çok başka şeyler. toplumda birçok insan şiiri sadece romantizmden ibaret zannediyor. şüphesiz sosyal medyada bu tarz şiirlerin daha çok paylaşılıyor olması da, bu durumda etkin rol oynuyor. örneğin can yücel'in ismi kullanılarak "bağlanmayacaksın" şiiri paylaşılıyor. biraz araştırdığınızda can yücel'in böyle bir şiiri olmadığını öğrenebiliyorsunuz. şiir birileri tarafından salt romantizm temeline oturtulmaya çalışılıyor. çünkü böyle daha çok satıyor, insanlar daha fazla ilgi gösteriyor. saçma sapan bir takım edebiyat dergilerinde iki dize karaladığınızda sıfatınız hemen şairliğe yükseliveriyor. ne iş yaptığınızın bir önemi yok. hatta popüler bir oyuncu, ya da halka mÂl olmuş biri olmanız dergi sahiplerinin işini kolaylaştırıyor. çünkü onlar bir imza günü düzenlendiğinde halkın oraya akın edeceğini biliyorlar.

  maalesef edebiyat bir pazar alanı olmaktan kurtulamadı. devir pazarlama devri olunca, metinlerin niteliğinden çok ne kadar satıldığına bakılıyor olması kaçınılmaz. bu da yeni anlayışların, edebi akımların doğmasının, sanata yeni bir soluk getirmenin önündeki en büyük engel. türkiye'de sanatçı sıfatını almak bu kadar kolayken, halk da bir şekilde içerikten çok görüntüyü destekliyorken gerçek sanatçıların toplumun içerisinde eriyip gitmesi kaçınılmaz.

  mesela şair diye kime denir? şairler bir filozof, bir mütefekkir gibi düşünen ancak düşündüğünü onlardan farklı olarak yüksek bir dille ifade eden kişilerdir. bu dil sanatsal bir dildir. şairin her mısrasının arkasında nice deneyimler, nice sorgulamalar yatar. şair; düşünen, sorgulayan, araştıran, yaşamın özünü kavrayan, yaratıcı olan ve aydınlatandır. şiir elbette romantizm içerecektir. ancak salt bu temele oturtulduğu vakit, basitleştirilmiş indirgenmiş bir sanat dalı olmaktan öteye geçemez.

  güzel bir şiir okunduğu zaman, insana bir çok farklı duyguyu bir arada yaşatır. ismet özel'in amentü şiirindeki şu mısralar buna çok güzel bir örnektir.

  Meyan kökü kazarmış babam kırlarda
  ben o yaşta koltuğumda kitaplar
  işaret parmağımda zincir, cebimde sedef çakı
  cebimde kırlangıçlar çılgınlık sayfaları
  kafamda yasak düşünceler, Gide mesela.
  Kar yağarken kirlenen bir şeydi benim yüzüm
  her sevinç nöbetinde kusmak sunuldu bana
  gecenin anlamı tıkansın diye ıslık çalar
  resimli bir kitaptan çalardım hayatımı
  oysa hergün
  merkep kiralayıp da kazılan kökleri
  Forbes firmasına satan babamdı.

  bu şiir baştan sona bir sorgulamadır. şair gençliğin toyluğuyla inandığı fikirlerin, birbir nasıl yıkıldığını anlatır şiirde. mutsuzluğunun sebebini sorgular, anlam arayışına girer ve ihanete uğrar. 'Dilce susup bedence konuşulan bir çağdır' onun yaşadığı çağ; 'insanın gölgesiyle tanımlandığı bir çağdır'

  velhasıl türk edebiyatının şiiri dünya şiiri ile yarışabilecek düzeydedir. hatta dünyanın en iyi şiirleri olduğunu düşünüyorum. cahit zarifoğlu, edip cansever, ismet özel, atilla ilhan, asaf halet, necip fazıl, nazım hikmet, sezai karakoç, turgut uyar, ece ayhan, nilgün marmara ve daha adını sayamadığım birçok şair dünya standardının üzerinde şiirler yazmışlardır. bu mirası devam ettiremeyecek, onları unutacaksak, şiiri basit bir düz yazıya indirgeyeceksek, açıkçası edebiyatın çok da bir gereği yok.
  7 ... kahraman arketipi
 • gecenin klasik müziği

  380.
  https://www.youtube.com/watch?v=TZiBdW9VPqY+

  gövdemin tasarımlarını içeren geceye, yengi ve yenilgiye.
  8 ... kahraman arketipi
 • yeni şeyler getiriyorum