• günün şiiri

  2080.
  Zulumdur dinlenen başlarsa eğilmiş
  Gömleğin üzerine kadar çıkmış kalbteki kara leke
  Dikilsen dağların ötesini tutar elin
  Bir iki tank çer çöp olmuş gözüne perde
  Petrol ya da banker sellerinde boğuluyorsun
  Külçe külçe dolar ya da sefalet secden olacak yerde
  O eski kadim iklim kimbilir nerde sürer
  Perişan birkaç evde kimbilir veliler dilinde
  Oturup konuşalım şunu. Bulsun kelimem kelimeni
  Eğer uyku daha aziz esirlik daha ehven değilse
  Bir deli akıl çırpınıyor aramızda
  Rızık korkusu can korkusu baş mesele
  Çıplan dünyadan çıplan ve gövdenden
  O büyülü çiçekleri yol arın bir kere
  Başını eğmiş zalimleri dinlersin
  Dersin 'lokmam ellerinde'
  Filistin bir sınav kağıdı
  Her mü'min kulun önünde
  De gerçeği yaz: Hakikat şehitliğe koşmaktır
  De isyan çağır yolun açılır cennet köşelerine

  Cahit Zarifoğlu
  #35410681 :)
 • ideolojisi olmayan insan

  21.
  türkiye'de bir şey kaybetmez. ve hatta gereksiz tartışmalar olmayacağı için, kalan zamanda bir şeyler kazanabilir.
  #35410576 :)
 • tecavüz kaçınılmazsa zevk almak mümkün müdür

  6.
  biyolojik durumlardan dolayı, erkekler maalesef zevk alıyor. yani bir kadın erkeğe tecavüz ettiği zaman, kaçınılmaz.

  edit: insan cahil olmasın, kendi biyolojisinden bile bihaber millet.
  #35410517 :)
 • ilk buluşmada masaya porsche anahtarı koyan erkek

  27.
  efendim herhangi bir metaya bu kadar değer yüklemenin ne anlamı var, hiç anlamadım. keza kadınlar içinde aynısı geçerli. dünyanın en tepesine çıksanız, en zengini olsanız, kişiliğinizde en ufak derinlik olmadıktan sonra, para havuzunda yüzseniz bile, ne geçecek elinize.
  #35410479 :)
 • sözlük yazarlarının parfümleri

  156.
  duru sabun.

  ne havalı insanlarsınız. duru sabun seven kızlar eklesin.
  #35410413 :)
 • bir sözlük kızıyla buluşmak

  62.
  entelse düşünürüz.

  not: entel kızlar ekleyin, lacan'ın aşk teorisini anlatayım size.
  #35410368 :)
 • kitaba sondan başlamak

  1.
  bazı kitapları okumanın en iyi yöntemi. genellikle belli bir olay örgüsü olmayan, bir sıraya göre gitmeyen kitaplara sondan başlamak içeriğin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. zira sonunda anlamsız olan her şey, ilk sayfalara doğru anlam kazanıyor ve anlam kazandıkça kalıcılığı sağlamış oluyoruz. tümdengelim yöntemiyle oldukça benzer.
  #35409696 :)
 • secret window

  56.
  stephan king'in gizemli bahçe isimli hikayesinden sinemaya uyarlanmış bir film. oyuncu seçimi konusunda oldukça iyi bir iş çıkarmışlar. zira johnny depp, bohem yazar karakterini çok iyi taşımayı başarıyor. nerede bir kasvet nerede bir bohem varsa, johnny depp'i oraya çok yakıştırıyorum.

  şuandan sonra spoiler içerecek. hikaye oldukça ilginç başlıyor bir motelin önünde. ana kahramanımız, başarılı bir yazar. kitapları binlerce satmış. bir gün motelde karısını kendisini aldatırken yakalıyor. bunun üzerine ufak bir amerikan kasabasında ev alıp şehirden uzaklaşmaya karar veriyor. burası bir üstünkörü zira olaya ve öncesine dair pek az detay paylaşılıyor bizimle.

  yazarımız evi aldıktan sonra, gizemli bir adam kapısında beliriyor. zaten king böyle gizemli ve bir yandan rahatsız edici karakterleri yaratmakta çok başarılıdır. kapıda beliren bu adam, yazarın onun gizemli bahçe isimli hikayesini çaldığını iddia ediyor ve hikayenin bir nüshasını yazarımız morth rainey'nin eline tutuşturuyor.

  öncelikle hikayeyi kabul etmeyen ve yalanlayan morth daha sonra okuyunca, kendi hikayesi ile birebir uyuştuğunu fark ediyor. ve bu gizemli olaylar zincirinin başlangıcı oluyor. kapıda beliren John Shooter isimli adamımız her gün kendisini tehdit ediyor. morth bir gün eve geldiğinde, köpeğini ölü halde buluyor ve John Shooter ile mücadelesi burada başlıyor.

  bundan sonrasını anlatırsam seyir zevki kalmayacağını düşünüyorum. olay örgüsü ve oyuncularıyla güzel bir film. zaten stephan king hikayelerinin hepsi ayrı ayrı güzeldir.

  filmden görsel.  #35409603 :)
 • entry silen yazar

  5.
  zaten çoğu anlamıyor, neden uğraşıyorum diyebilir kendi kendine.
  #35408455 :)
 • bir kelimeyle çocukluğunu anlat

  92.
  sıkıntı.

  can sıkıntısını nöbetlerini anlamlandırmaya çalışan bir çocuktum. bir çocuğun yalnızlığı vardı hep üzerimde, hani mahalle maçı bittikten sonra, gelip duvarla paslaşan çocuk varya ,işte o bendim. neyse ki her zaman sarılabileceğim bir hayal dünyam oldu, halada var. her şeyin anlamı burada gizli, insanın yaratma yeteneğinde.
  #35408418 :)
 • hayat felsefesi yapılacak en güzel söz

  804.
  gece göğünde, bir an için, tek bir yıldıza takılabilir göz; bütün uğultunun arasında tek bir sesin ayırdına varabilir kimi; ve birden bireyin çok öznel ve nice yapayalnız bir evren içinde yutulup gittiğinin de bilincine erişilir.

  c.g jung
  #35408310 :)
 • kitap alıntıları

  798.
  "yalnız kalmaktan, bir başkası için terk edilmekten ve bırakabileceğim neyim varsa bırakmaktan korkmuyorum. bir yanlış yapmaktan korkmuyorum, büyük bir yanlış yapmaktan bile, yaşam boyu bir yanlış, belki sonsuz denli uzun bir yanlış"

  james joyce-ulysses
  #35408164 :)
 • galerideki en güzel fotoğraf

  159.


  james joyce okuyan kızlar eklesin.
  #35407929 :)
 • yarmamış bir yazar olmanın verdiği hüzün

  5.
  bu kadar sıkıcı olmak zorunda mıyız? demek ki bir şeyler eksik bizde, sizi anlıyor ve hüznünüzü paylaşıyorum.
  #35407911 :)
 • can sıkıntısı

  630.
  can sıkıntısı çoğumuzun sahip olmak istemediği bir lüks. öyle zamanlar geliyor ki, insan can sıkıntısını bile arar oluyor. zaman bu kadar değerli iken, neden canımız sıkılıyor? ölüm zamanı değerlendirmek için, daha ne kadar kısıtlayabilir bizi. ancak insan olmanı bir gereği olarak; anlamsızlık, can sıkıntısı, yalnızlık gibi duyguları hissediyoruz.

  can sıkıntısını arzulanabilir hale getiren tek neden okunacak birçok kitabın olması sanırım. keza izlenecek filmler ve araştırılacak birçok konuda öyle.
  #35407888 :)
 • secret window

  53.
  #35407596 :)
 • günün sözü

  8665.
  Rüyamda bir kelebek olduğumu mu gördüm,yoksa şu an insan olduğunu düşleyen bir kelebek miyim;bilmiyorum.

  Chuang Tzu
  #35407524 :)
 • günün karikatürü

  2614.


  her şeyi anladım da, o arabanın önündeki sansür niye.
  #35407506 :)
 • mitoloji

  84.
  varlıkları konu alan hayal ürünü öykü anlamına gelen" mythos" söz, akıl, anlam, düşünme gibi anlamlara gelen "logos" kelimelerinin birleşiminden türetilmiş bir kelimedir. mitoloji kendi varoluşunu ve içinde bulunduğu dünyayı anlamlandırmak isteyen insanlar tarafından yaratılmıştır. doğum, yaşam, ölüm, doğa olayları gibi konulara açıklama getirmeye çalışan insan, mitolojiye başvurmuştur.

  ancak mitoloji sanıldığının aksine salt akıl dışı hikayelerden oluşmaz. her mitolojik öykü, gerçek hayattan büyük izler taşır. bugün psikoloji terminolojisinde kullanılan birçok tanı, ismini mitolojiden alır. zira mitolojik karakterlerin çoğu bugün tanı almış kişilerin izlerini taşır.

  örnek; oedipus, narkissos, adonis gibi.
  #35407420 :)
 • rüyada tanımadağın bir kişiyi arada görmek

  3.
  sokakta geçen birini görme ihtimalimiz olmakla birlikte, bastırılmış bir çocukluk yaşantısında önemli bir karakterde olabilir gördüğünüz kişi.

  bugün bütün analistler tarafından kabul edilen bir görüş olarak aynı rüya defalarca görülüyorsa, mutlaka bir anlamı vardır. bu rüya sizi rahatsız ediyorsa, bir analiste gidilmesi taraftarıyım. zira bilinçdışı bir alanda ne olduğunu bulma işi ve rüyalardaki örtük anlamı yorumlamak, kendi başımıza yapabileceğimiz bir iş değil.
  #35407325 :)
 • yeni şeyler getiriyorum